Kolejna faza budowy kompleksu Olefin III

Kolumna absorpcyjna (wash tower), największy i najcięższy element powstającego w PKN ORLEN Kompleksu Olefin III w Płocku, została umieszczona na fundamentach. Do jej montażu potrzebny był specjalny żuraw pierścieniowy o udźwigu 2000 t.

Wash tower to największy gabarytowo element instalacji Kompleksu Olefin III. Będzie wykorzystywany przy produkcji tlenku etylenu – jednego z produktów, które będą wytwarzane w nowo powstającym kompleksie. Kolumna została wyprodukowana w Hiszpanii. Cały proces jej transportu był jednocześnie największym w historii Polski transportem rzeczno-drogowym i dużym wyzwaniem logistycznym - wymagał m.in. pokonania trudnej trasy wodnej nieuregulowaną Wisłą, ale także przebudowy rond znajdujących się na trasach przejazdu ulicami Płocka, modyfikacji ponad 20 linii energetycznych, które uniemożliwiały transport oraz usunięcia elementów ograniczających przepustowość trasy. Wymiary transportowe kolumny to 94,2 m długości, 8 m szerokości oraz 9,2 m wysokości.

Kolumna jest tylko jednym z elementów budowanego kompleksu, w skład którego wchodzić będzie 5 instalacji produkcyjnych oraz elektrociepłownia i infrastruktura energetyczna. PKN Orlen planuje do końca roku zamontować wszystkie urządzenia na Kompleksie Olefin III. Większość elementów wielkogabarytowych zostanie ustawionych na fundamentach jeszcze do połowy lipca 2023 r.

Produkty petrochemiczne, wytwarzane w Kompleksie Olefin III, będą bazą dla bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych, wykorzystywanych między innymi do produkcji przedmiotów codziennego użytku: środków czystości, artykułów higienicznych i medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

Na inwestycji PKN Orlen skorzysta także Płock i okoliczne gminy. Rozbudowa Kompleksu Olefin III oznacza bowiem nowe miejsca pracy. W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN Orlen wzrośnie o ok. 580 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje dla budżetu podatki w wysokości 160 mln zł.  

Koncern realizuje rozbudowę Kompleksu Olefin III w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii. To największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Przy budowie Kompleksu Olefin III (powierzchnia blisko 100 ha, czyli 140 boisk do piłki nożnej) zostaną zastosowane najnowsze technologie, które pozwolą m.in. na wzrost efektywności energetycznej.

Po zakończeniu inwestycji docelowy udział przerobu ropy na produkty petrochemiczne w Płocku wzrośnie z 14 do 19%. To ważne w kontekście spodziewanego zmniejszenia się zapotrzebowania na produkty z rafinerii i spodziewanego wzrostu popytu na wyżej marżowe petrochemikalia aż o ok. 80% do 2050 r. Budowa Olefin III umocni Grupę ORLEN na pozycji lidera segmentu petrochemicznego w  Europie Środkowej.

Źródło

Skomentuj artykuł: