Kolejny fragment S6 na Pomorzu Środkowym

Podpisane zostały dwie umowy: na projekt i budowę oraz na nadzór inwestorski dla najdłuższego odcinka trasy S6 w województwie pomorskim, Leśnice - Bożepole Wielkie. Dzięki tej inwestycji kierowcy zyskają możliwość szybszego przejazdu w kierunku Trójmiasta, a mieszkańcy Lęborka południową obwodnicę miasta.

S6 to najważniejsza trasa dla Pomorza Środkowego. Dzięki niej mieszkańcy regionu zyskają bezpieczne i komfortowe połączenie z Trójmiastem. Nowa droga to także szansa na rozwój gospodarczy i poprawę warunków dla wzrostu ruchu turystycznego

powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Pierwsza umowa przewiduje przygotowanie projektu, a następnie budowę 22-kilometrowego odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Dzięki budowie drogi ekspresowej przejazd tym odcinkiem S6 skróci się o połowę, poprawi się także bezpieczeństwo i komfort jazdy. Koszt prac budowlano-montażowych wyniesie 718,6 mln zł. Czas realizacji zadania, którego wykonawcą się Budimex,  to 38 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

To siódme zadanie drogowe realizowane przez nas obecnie na Pomorzu. Planujemy, mimo wymagających warunków geologicznych dla tej lokalizacji, zrealizowanie kontraktu w zaplanowanym terminie. Tak kończymy zdecydowaną większość naszych kontraktów drogowych. Już zaczęliśmy prace projektowe, żeby jak najszybciej wystąpić o niezbędne pozwolenia oraz uzgodnienia zmierzające do uzyskania ZRiD

mówił Artur Popko, prezes Budimex SA.

Budimex odpowiedzialny jest również za budowę dwóch innych odcinków drogi ekspresowej na Pomorzu. W ramach kontraktu na budowę odcinka Luzino - Szemud firma realizuje odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S6 o długości ponad 10 km. Dodatkowo powstanie 10 km ulic dojazdowych, lokalnych i zjazdów do obsługi terenu przyległego do Trasy Kaszubskiej. W kwietniu br. Budimex podpisał również umowę na budowę 16-km odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Do roku 2024 r. powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa posiadająca po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i  z rezerwą pod trzeci pas, węzły drogowe „Miszewo” oraz „Chwaszczyno”, obwód drogowy Miszewo, a także m.in. 25 obiektów inżynieryjnych.

W III kw. 2021 r. ruszą przetargi na budowę odcinków od Koszalina do obwodnicy Słupska, dla których są już sporządzone projekty budowlane. Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 r.

Skomentuj artykuł:

N