Komisja Europejska wyemituje obligacje

Komisja Europejska ogłosiła, że w 2021 r. wyemituje obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro. Środki te trafią do Funduszu Odbudowy, z którego skorzystają państwa członkowskie na odbudowę swoich gospodarek.

Wszystkie państwa członkowskie UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzięki temu Komisja Europejska może rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie Funduszu Odbudowy.

W tym celu Komisja Europejska ogłosiła, że w 2021 r. wyemituje obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro, które uzupełni krótkoterminowymi eurobonami, aby pokryć pozostałe wymogi w zakresie finansowania.

Ostateczna kwota obligacji UE i eurobonów zależeć będzie od potrzeb finansowych, które Komisja dokładniej oceni jesienią. W ten sposób Komisja ma być w stanie sfinansować w drugiej połowie roku wszystkie zaplanowane dotacje i pożyczki dla państw członkowskich w ramach Funduszu Odbudowy i unijnych polityk.

Plan finansowania opiera się na wstępnych szacunkach dotyczących potrzeb państw członkowskich w zakresie pożyczek i dotacji. We wrześniu Komisja dokona jego aktualizacji, mając dokładniejszy obraz potrzeb finansowych państw członkowskich UE na ostatnie miesiące bieżącego roku.

Pierwsza emisja obligacji ma odbyć się jeszcze w czerwcu. Pierwsze eurobony zostaną wyemitowane we wrześniu.

Dzięki emisji w tym roku obligacji długoterminowych na około 80 mld euro oraz wykorzystaniu dodatkowych krótkoterminowych eurobonów będziemy w stanie zaspokoić najpilniejsze potrzeby państw członkowskich i skierować je na ścieżkę prowadzącą do trwałej odbudowy oraz zielonej, cyfrowej i odpornej Europy

powiedział Johannes Hahn, komisarz ds. budżetu i administracji.

Aby sfinansować Fundusz Odbudowy, Komisja Europejska, w imieniu UE, zaciągnie pożyczki na rynkach kapitałowych na kwotę do 750 mld euro w cenach z 2018. Przełoży się to na wolumen pożyczek wynoszący średnio około 150 mld euro rocznie w okresie od połowy 2021 r. do końca 2026 r., co sprawi, że UE stanie się jednym z największych emitentów długu w euro.
We wrześniu 2021 r. Komisja zamierza też rozpocząć emisję obligacji UE i eurobonów w drodze aukcji. Po uruchomieniu systemu aukcyjnego Komisja regularnie emitować będzie obligacje. Ponadto organizować będzie regularne aukcje eurobonów.

Dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE Komisja będzie mogła zaciągać pożyczki na korzystnych warunkach.

Źródło

Skomentuj artykuł: