Konsultacje CPK w Korei Południowej

Przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny wzięli udział w serii spotkań z potencjalnymi inwestorami i kontrahentami zorganizowanych w Korei Południowej przez Incheon International Airport Corporation (IIAC), czyli doradcą strategicznym polskiego projektu.

Efektem delegacji jest szereg nawiązanych kontaktów oraz znaczący wzrost zainteresowania inwestycjami CPK ze strony koreańskiego biznesu. Tzw. market sounding, czyli sondowanie rynku, to spotkania z przedstawicielami biznesu, którzy mogą być zainteresowani inwestowaniem lub realizowaniem projektów w ramach Programu CPK. 29 i 30 czerwca w Seulu delegaci spółki CPK mieli okazję przedstawić inwestycję potencjalnym wykonawcom z Korei Południowej i zachęcić ich do wzięcia udziału w zbliżających się przetargach.

Wizyta polskiej delegacji w Korei Południowej była efektem pogłębienia dotychczasowej współpracy dwustronnej w ramach projektu CPK. Podczas spotkania ministra Marcina Horały, pełnomocnika rządu ds. CPK, z ministrem Won Hee-ryong - nowym ministrem ziemi, infrastruktury i transportu Republiki Korei - omówiono stan wspólnych działań zarządcy Portu Lotniczego Incheon i spółki CPK oraz plany na najbliższe miesiące.

Ponadto odbyły się warsztaty, na których omawiane było zaproszenie Lotniska Incheon do udziału w przetargu na wybór strategicznego partnera operacyjnego Portu Solidarność. Obecnie Incheon pełni z powodzeniem rolę doradcy strategicznego, więc ewentualna nowa funkcja oznaczałaby ewolucję dotychczasowego statusu współpracy.

- Spotkania w stolicy Korei Południowej wpisują się w proces zmierzający do wyłonienia najlepszego partnera operacyjnego i partnera finansowego dla Portu Solidarność. Z racji dotychczasowej współpracy oraz światowej renomy, Lotnisko Incheon ma w tym procesie ważne miejsce. Z jego przedstawicielami współpracujemy już od półtora roku w ramach doradztwa strategicznego i jesteśmy otwarci na przeniesienie tego współdziałania na wyższy poziom - powiedział Mikołaj Wild, prezes CPK.

Podczas spotkań obie strony omówiły potencjalne zaangażowanie południowokoreańskich firm w realizację Portu Solidarność, a także możliwości zaangażowania kapitałowego i inne formy współpracy z inwestorami z tego kraju. Spółka zarządzająca Lotniskiem Incheon zorganizowała oddzielną sesję na temat stworzenia zespołu koreańskich firm, wspierających projekt w Polsce.

- Organizując sondowanie rynku, chcemy rozszerzyć zasięg międzynarodowych działań biznesowych Incheonu poprzez rozwinięcie współpracy z CPK i firmami z Korei, które chcą wziąć udział w tym projekcie. Eksportując nasze rozwiązania zastosowane na lotnisku Incheon na rynek europejski, IIAC może stać się bezsprzecznie operatorem lotniskowym o światowym zasięgu - skomentował Kim Kyung-Wook, prezes International Incheon Airport Corporation (IIAC).

Od czasu podpisania w grudniu 2021 r. czterostronnego porozumienia obie firmy - Incheon i CPK - realizowały współpracę w ramach zintegrowanych zespołów projektowych. Podpisany wówczas dokument zakładał działania zmierzające do wspólnego przedsięwzięcia w formule joint venture, w którym Koreańczycy mieliby objąć mniejszościowy pakiet udziałów.

Źródło

Skomentuj artykuł: