Około 2,29 mld euro na lata 2021-2027 z polityki spójności dla woj. łódzkiego zostanie przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorczości, infrastruktury, rewitalizacji oraz działań związanych z włączeniem społecznym. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisali kontrakt programowy.
Kontrakt programowy to nowy instrument polityki rozwoju kraju, rodzaj umowy pomiędzy rządem a zarządem województwa, w której wskazane zostaną konkretne inwestycje, ważne dla regionu i całej Polski.
- Łódzkie jest jednym z pierwszych województw, które zakończyło negocjacje kontraktu programowego z ministrem funduszy i polityki regionalnej. Podpisanie dokumentu umożliwia finalizację prac nad programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027 i rozpoczęcie jego formalnych negocjacji z Komisją Europejską - wyjaśnił wiceminister Waldemar Buda.
Dodał, że w ramach kontraktu programowego został uzgodniony pakiet priorytetowych przedsięwzięć, które poprawią jakość życia wszystkich mieszkańców woj. łódzkiego i przyczynią do rozwoju regionu.
Dzięki Funduszom Europejskim powstanie m.in. Łódzka Hala Produktów Tradycyjnych i Lokalnych „Od pola do stołu” oraz linia kolejowa łącząca Bełchatów z linią kolejową nr 131, tak ważna dla mieszkańców regionu. Część pieniędzy, władze województwa chcą przeznaczyć na wsparcie gmin w procesie rewitalizacji obszarów zdegradowanych - wymienił wiceminister Buda.
Dofinansowanie otrzymają też inne inwestycje infrastrukturalne, jak na przykład budowa nowych i modernizacja istniejących przystanków kolejowych oraz kompleksowa przebudowa łódzkiej linii tramwajowej na ul. Legionów, Zielonej, Konstantynowskiej i Srebrzyńskiej.
Wiceminister podkreślił, że resort funduszy i polityki regionalnej współpracuje ze wszystkimi samorządami tak, aby efektywnie wykorzystać ich wewnętrzny potencjał. To z kolei przyczynia się do zrównoważonego rozwoju całego kraju.