Koordynacja z poziomu UE może okazać się zgubna dla europejskich lasów

Legislacyjne inicjatywy Unii Europejskiej związane z leśnictwem były tematami dwóch wideokonferencji z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki z przedstawicielami rządów Słowacji i Słowenii. 
 

- Lasy pełnią istotną rolę w adaptacji i mitygacji zmian klimatycznych, niemniej jednak nie mogą być w tak dużym stopniu obciążane celami polityki klimatycznej. Może to spowodować ograniczenia w pozyskiwaniu drewna, które przecież jest cennym surowcem ekologicznym wpisującym się w politykę biogospodarki - powiedział wiceminister Edward Siarka.
 

Wiceminister podczas rozmowy zaakcentował aktywność Słowenii na forum europejskim, w tym sukces Prezydencji słoweńskiej w 2021 roku, a także podkreślił jej zaangażowanie w promocję „praktyk leśnych bliskich naturze”. Podczas spotkania dyskutowano również o spodziewanym wniosku legislacyjnym dotyczącym monitorowania lasów oraz planowanych zmianach Traktatu Lizbońskiego w zakresie leśnictwa.
 

- Lasy w Europie charakteryzują się olbrzymią różnorodnością, a co się z tym wiąże, wymagają indywidualnego, lokalnego podejścia. Koordynacja z poziomu Unii Europejskiej może okazać się zgubna dla europejskich lasów i jednocześnie może spowodować negatywne skutki dla sektora leśno drzewnego – mówił wiceszef resortu klimatu i środowiska.
 

W rozmowie z wiceministrem rządu Słowacji poruszono także kwestię certyfikacji drewna.
 

- Certyfikacja nie jest – i nie powinna być – głównym narzędziem prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Działamy w oparciu przede wszystkim o przepisy prawa krajowego, które są zgodne z legislacją unijną – zaznaczył polski wiceminister.

Źródło

Skomentuj artykuł: