Koreańczycy zainwestują w Polsce?

Pogłębienie polsko-koreańskich relacji gospodarczych oraz rozmowy z potencjalnymi i obecnymi inwestorami z Korei Płd., którzy realizują swoje projekty inwestycyjne na terenie Polskiej Strefy Inwestycji - to główne tematy wizyty wiceministra Grzegorza Piechowiaka w Seulu.

Cieszy mnie coraz intensywniejszy – szczególnie w ostatnich latach – dialog i współpraca handlowa między Polską a Koreą Płd. To jeden z naszych najważniejszych partnerów gospodarczych w Azji, niezwykle aktywny również na terenie Polskiej Strefy Inwestycji. To głównie za sprawą koreańskich firm jesteśmy dzisiaj liderem w produkcji i eksporcie baterii do samochodów elektrycznych

powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Podczas pobytu w Seulu wiceszef MRiT spotkał się z przedstawicielami południowokoreańskich firm, m.in. SK Nexilis, SK Technology oraz LG Energy Solution, które inwestują i rozwijają swoją produkcję w Polsce. Zachęcał ich również do dalszego rozwijania wzajemnych relacji biznesowych.

Koreańskie firmy na terenie PSI

Korea Płd. to trzeci – po Niemczech i Stanach Zjednoczonych – największy, zagraniczny inwestor na terenie Polskiej Strefy Inwestycji.

Dzięki inwestycji koreańskiej firmy SK Technology, w Dąbrowie Górniczej powstał jeden z najnowocześniejszych na świecie zakładów produkujących separatory do akumulatorów litowo-jonowych wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Spółka zadeklarowała utworzenie co najmniej 400 nowych miejsc pracy.

Natomiast firma SK Nexilis, specjalizująca się w produkcji folii miedzianej do baterii litowo-jonowych, zainwestuje w budowę fabryki w Stalowej Woli. Dzięki temu ma tam powstać ponad 330 nowych miejsc pracy. Z kolei południowokoreański LG Energy Solution zapowiedział niedawno rozbudowę działającej od kilku lat fabryki baterii do samochodów elektrycznych w podwrocławskich Kobierzycach.

Współpraca gospodarcza między Polską a Koreą Płd.

Korea Południowa to jeden z naszych najważniejszych partnerów gospodarczych w Azji
i drugi – po Chinach – największy partner handlowy w tym regionie. Od czasu podpisania umowy o wolnym handlu między UE i Republiką Korei w 2011 r., wysokość naszej bilateralnej wymiany handlowej stale rośnie.  W 2020 r., pomimo pandemii, osiągnęła ona rekordowy poziom 7 mld dolarów. W tym kryzysowym roku polski eksport na południowokoreański rynek zwiększył się o 5,5%, do ok. 737 mln dolarów, a import o 10,6%, do 6,2 mld dolarów. Natomiast wstępne dane za pierwsze 8 miesięcy 2021 r. wskazują wzrost handlu dwustronnego o 31%, w tym polskiego eksportu na rynek południowokoreański aż o 42% (ok. 640 mln dolarów), a import o ok. 30% (blisko 5,1 mld dolarów).

Źródło

Skomentuj artykuł: