Koronawirus przekształcił rynek pracy. Te branże doszły już do siebie

Kiedy w marcu zeszłego roku w USA wybuchła pandemia, wiele osób było zmuszonych zamknąć swoje firmy i interesy, nawet te które działały od dziesięcioleci. Wielu Amerykanów sądziło, że potrwa to stosunkowo krótko. Nikt nie spodziewał się, że pandemia przeobrazi cały rynek. 

Ekonomiści spodziewają się, że opublikowany w piątek raport o pracy wskaże, że w marcu przybyło w USA 647 000 miejsc pracy. Prognozuje się, że bezrobocie spadnie do 6%, co oznacza poprawę w porównaniu z 6,2% w lutym. Nawet jeśli jednak wzrost zatrudnienia przekroczy te szacunki, będzie to stanowić około 8,8 miliona mniej miejsc pracy niż w lutym 2020 r., kiedy Covid-19 zaczął przekształcać gospodarkę USA. 

Eksperci zauważają, że wiele sektorów wróciło już do poziomu zatrudnienia sprzed pandemii. Część z tych sektorów odnotuje zyski nawet wtedy, gdy pandemia wciąż jest widziana w lusterku wstecznym. Oto kilka sektorów, w których miejsca pracy osiągnęły już poziom sprzed pandemii: Branża dostawcza: (szczególnie dostarczanie towarów kupowanych przez Internet) - przeżyła w ostatnim roku prawdziwy boom. To, co Departament Pracy nazywa „kurierami i posłańcami”, obejmuje również gigantyczne firmy kurierskie, takie jak UPS i FedEx. Miejsca pracy w tym sektorze wzrosły o 17% między lutym 2020 a lutym 2021 - co oznacza wzrost netto o prawie 150 000 miejsc pracy, co daje największy procentowy wzrost. Sam UPS dodał 45 000 miejsc pracy w USA w ciągu 2020 r., zwiększając zatrudnienie w USA o 11%. FedEx (FDX) nie przełamuje zatrudnienia w USA, ale zatrudnienie na całym świecie wzrosło o 95 000, czyli 20%. Nawet poczta amerykańska, pomimo wysiłków na rzecz cięcia kosztów w zeszłym roku, dodała 4000 miejsc pracy, co stanowi wzrost o 2% w ciągu 12 miesięcy kończących się w lutym. 

Supermarkety i sklepy wielobranżowe: pandemia była katastrofą dla tradycyjnych sklepów stacjonarnych - sektor stracił łącznie 363 000 miejsc pracy w ciągu 12 miesięcy kończących się w lutym. Domy towarowe, które były bankrutami na szeroką skalę, straciły 41 000 miejsc pracy. Ale w tym sektorze wyłonili się zwycięzcy. Żaden sektor detaliczny nie zyskał więcej miejsc pracy niż sklepy wielobranżowe (kategoria obejmująca sklepy hurtowe i supermarkety, ale nie obejmuje domów towarowych). W tym sektorze odnotowano wzrost netto w wysokości 145 000 miejsc pracy, czyli 7%. Walmart (WMT), największy w kraju pracodawca z sektora prywatnego zatrudniający 1,6 miliona pracowników w USA, dodał 100 000 miejsc pracy w USA w ciągu ostatniego roku, co oznacza wzrost o 7%, podczas gdy Target dodał 41 000 miejsc pracy, czyli 11% wzrost. Zatrudnienie w Costco wzrosło o 19 000, czyli 8%. W sklepach spożywczych ogółem również zwiększyły się o 22 000 miejsc pracy, co oznacza 3% wzrost. Zamknięte lub o ograniczonej pojemności restauracje oznaczały, że ludzie jedli więcej w domu, kupując jedzenie w tradycyjnym sklepie spożywczym lub w jednym z supercentrów. 

Sektor budowlany: Ogółem sektor ten zmniejszył się o 31 000 miejsc pracy. Ale to z powodu załamania w budownictwie komercyjnym. W międzyczasie budowa i renowacja domów przebiega pomyślnie, napędzane relokacją ludzi podczas pandemii, niskim oprocentowaniem kredytów hipotecznych i napiętą podażą mieszkań. Budownictwo mieszkaniowe przyniosło wzrost o 21 000, czyli 2%. Z kolei sprzedawcy materiałów budowlanych i artykułów ogrodniczych, którzy pomogli wykańczać budynki, byli kolejnym rzadkim jasnym punktem w handlu detalicznym, dodając 132 000 miejsc pracy i zwiększając go o 10%. 

Zakupy online: to, co Departament Pracy klasyfikuje jako „detaliści poza sklepami”, dodało 15 000 miejsc pracy od lutego 2020 r. ale to nie wszystko w tym sektorze. Wiele miejsc pracy w tych firmach należy do różnych kategorii, niektóre w różnych klasyfikacjach technologicznych. Pracownicy centrów dystrybucyjnych zaliczają się do kategorii magazynowanie i składowanie, w której liczba miejsc pracy wzrosła o 89 000, czyli 7%. Sam Amazon (AMZN) podał, że dodał 500 000 miejsc pracy w 2020 r., co stanowi 60% wzrost liczby zatrudnionych, chociaż była to liczba dotycząca całego świata. 

Kredyty hipoteczne: rekordowo niskie stopy procentowe i silny rynek mieszkaniowy oznaczały pracowity rok dla pośredników i pożyczkodawców. Ten sektor finansów urósł o 21 000 miejsc pracy, czyli o 7%, w ciągu 12 miesięcy kończących się w lutym. 

Badania i rozwój naukowy: Departament Pracy przeprowadził analizy sektora badań naukowych i wysiłków rozwojowych, które dodały 32 000 miejsc pracy w porównaniu z lutym 2020 r., Prawdopodobnie dzięki wysiłkom krajowych firm farmaceutycznych w celu opracowania szczepionek do walki z Covid-19, a także innymi wysiłkami w walce z pandemią. Stanowiło to 4% wzrost liczby miejsc pracy w ciągu ostatniego roku. 

Źródło

Skomentuj artykuł:

N