Koronawirus wpłynie na emerytury? Demografowie nie mają wątpliwości

Świadczenia osób, które w tym roku przejdą na emerytury, będą o 5 proc. wyższe – policzyli demografowie. Eksperci obawiają się, że zacznie się ucieczka z rynku pracy - pisze w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwróci się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by sprawdził, w jaki sposób pandemia i wysoka umieralność w 2020 r. wpłyną na świadczenia.

- Jeśli okaże się, że znacząco, poszuka sposobów, by te różnice zniwelować - podaje "Rz".

Gazeta przytacza dane GUS z których wynika, że w minionym roku zmarło 477 tys. osób – o 67 tys. więcej niż rok wcześniej. To - jak czytamy - efekt drugiej fali pandemii, bo w IV kwartale 2020 r. zarejestrowano o 60 proc. zgonów więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

- Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. To głównie wyższa śmiertelność w tych grupach powoduje, że średnia długość życia się skraca – mówi cytowany przez "Rz" demograf z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Piotr Szukalski. Jak dodaje, długość życia nie rośnie w zasadzie od 2016 r., ale nigdy dotąd spadki nie były aż tak duże.

- W ubiegłym roku średnia trwania życia mężczyzn skróciła się o ok. 1,3 roku, a kobiet o 0,8 – tłumaczy ekspert i przypomina, że im krótszy przewidywalny czas życia, tym wyższe świadczenie.

Z analiz "Rz" przeprowadzonych na podstawie danych GUS wynika, że tylko ze względu na wyższą śmiertelność w ubiegłym roku emerytura osób, które przejdą na nią w tym roku, będzie o ok. 5 proc. wyższa. (...)

- Pandemię przetrwają silniejsi, którzy będą żyć dłużej. Czyli w kolejnych latach długość trwania życia będzie się okresowo sztucznie zwiększać, a wysokość świadczeń relatywnie zmniejszać

podkreśla prof. Szukalski.

Eksperci - jak pisze "Rz" - zwracają także uwagę, że taka sytuacja może się przyczynić do odpływu z rynku pracy starszych pracowników.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł:

N