Krajowy PMI najwyższy od 20 miesięcy

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w lipcu do 52,8 pkt z 47,2 pkt w czerwcu br. - poinformowała dzisiaj firma IHS Markit. Zwrócono uwagę, że ożywienie produkcji przemysłowej to skutek wzrostu liczby nowych zamówień.

W poniedziałkowym komunikacie wskazano, że w lipcu wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego przekracza próg 50,0 dzięki wzrostom Wskaźników Produkcji i Nowych Zamówień. Zauważono, że nowe zamówienia eksportowe rosną po raz pierwszy od lipca 2018, a zatrudnienie spada w najwolniejszym tempie od początku tego roku.

"W lipcu Wskaźnik PMI poszybował w górę trzeci miesiąc z rzędu, wzrastając z czerwcowego poziomu 47,2 pkt do 52,8 pkt. Warunki w sektorze nie uległy tak znaczącej poprawie w ciągu jednego miesiąca ani razu na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Ponadto najnowszy wynik znacznie przewyższał średnią z badań długoterminowych (od 1998), która wynosi 50,3 pkt"

czytamy w komunikacie.

Według IHS Markit 5,6-punktowy wzrost głównego wskaźnika był trzecim najsilniejszym miesięcznym wzrostem w historii badań, zaraz po wynikach zarejestrowanych w maju i czerwcu tego roku.

"Trend spadkowy trwający nieprzerwanie od listopada 2018 do czerwca 2020, był najdłuższą taką tendencją od niemal 18 lat. W lipcu wszystkie subindeksy pozytywnie wpłynęły na odczyt głównego wskaźnika, w tym największe wzrosty odnotowały kolejno produkcja (+2,6 pkt.), nowe zamówienia (+2,1) i czas dostaw (+0,6)" - dodano. 

- W komentarzu do danych Markit pisze, iż wyraźny wzrost subindeksu produkcji sugeruje mocną dodatnią dynamikę w ujęciu rok do roku w sektorze. To byłoby spore zaskoczenie in plus. Poza tym mocną poprawę zalicza również wskaźnik nowych zamówień, zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Sam subindeks eksportu poprawił się, ale tempo wzrostu jest słabe. Z kolei po stronie zatrudnienia sytuacja wciąż się pogarsza, aczkolwiek najwolniej od pięciu miesięcy - komentują analitycy Alior Bank.

Alior Bank zwraca uwagę, że inflacja hamuje, ale powoli. Wg publikacji flash GUS inflacja CPI w lipcu wyniosła 3,1 proc. Rok do roku, co oznacza spowolnienie w stosunku do czerwcowych 3,3 proc.

- Odczyt jest zgodny z naszymi oczekiwaniami i sugeruje utrzymywanie się inflacji w okolicy 3 proc. do końca wakacji. W późniejszych miesiącach oczekujemy wyraźniejszego spowolnienia CPI, m.in. przy akompaniamencie hamującej inflacji bazowej - komentuje Alior Bank

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: