Kurtyka: Strategia dla Ciepłownictwa zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw ciepła

Cele oraz wyzwania sektora ciepłownictwa w Polsce były głównym tematami debaty, w której wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

W trakcie spotkania Kurtyka podkreślił, że podstawowym celem Strategii dla Ciepłownictwa, nad którym pracuje obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jest jego dostosowanie do wyzwań związanych z transformacją w kierunku niskoemisyjnym. Jak zaznaczył, ciepłownictwo systemowe emituje znacznie mniej zanieczyszczeń powietrza, w porównaniu do źródeł indywidualnych. Tym samym preferując ten rodzaj źródła ciepła możliwe jest ograniczenie redukcji emisji szkodliwych pyłów do atmosfery.

Opracowywana przez resort klimatu i środowiska Strategia dla Ciepłownictwa będzie nie tylko istotnym impulsem gospodarczym, ale zagwarantuje również bezpieczeństwo dostaw ciepła dla odbiorców końcowych

powiedział minister Kurtyka.

Realizacja strategii i ograniczenie emisyjności sektora pozwolą na ograniczenie wzrostu cen ciepła

dodał.

Szef resortu klimatu i środowiska zwrócił uwagę, docelowo rola gazu ziemnego będzie się zmniejszać, w podstawie systemu pracować będą źródła OZE i ciepło odpadowe a kogeneracja będzie się przesuwała w górę krzywej ciepłowniczej (źródło szczytowe).

W perspektywie 2040 roku przewidujemy dalszy intensywny wzrost udziału OZE i odejście od systemów centralnie zasilanych w kierunku integracji pomp ciepła w różnych punktach systemów ciepłowniczych

dodał.

Skomentuj artykuł: