Kwiecień był najgorszym miesiącem dla polskich producentów w historii badań PMI

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu był na poziomie 31,9 pkt. wobec 42,4 pkt. w marcu - podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik.

Kwiecień był najgorszym miesiącem dla polskich producentów w historii badań PMI, tj. od czerwca 1998.

Najniżej w historii były również subindeksy dotyczące produkcji, nowych zamówień, eksportu, zakupów, zaległości produkcyjnych, czasu dostaw oraz przyszłej produkcji. Tempo spadku zatrudnienia

było natomiast niemal równe rekordowej wartości odnotowanej w kwietniu 1999 roku.

"Prawdziwą skalę kryzysu w sektorze wytwórczym lepiej odzwierciedlały odczyty wskaźników produkcji i nowych zamówień, które stanowią 55 proc. wagi PMI. Oba indeksy zarejestrowały w kwietniu rekordowo niskie wartości, sygnalizując bezprecedensowe na tle badań historycznych tempo spadku. Wskaźnik Nowych Zamówień zarejestrował wartość 17,1, spadając o 29 pkt. w stosunku do lutego. Wskaźnik Produkcji również poszybował w dół ponieważ wiele fabryk zawiesiło działalność w czasie kwarantanny" - napisano.

Autorzy badania piszą, że w kwietniu prognozy odnośnie nadchodzących 12 miesięcy były najgorsze w historii badań.

"Przedsiębiorcy uzasadniali swój pesymizm obawą przed długofalowymi skutkami gospodarczymi obostrzeń społecznych obowiązujących w Polsce i za granicą. Aby pobudzić popyt polscy producenci obniżyli znacznie swoje stawki. Ceny wyrobów gotowych spadły w najszybszym tempie od pięciu i pół roku" - napisano. 

 

Źródło

Skomentuj artykuł: