Londyn: Mała lotnicza „apokalipsa”. Rząd wkroczy jedynie w ostateczności.

Rishi Sunak, kanclerz Wielkiej Brytanii zaapelował do linii lotniczych, aby znalazły inne formy finansowania, i nie zwracały się najpierw do rządu o pomoc finansową z powodu kryzysu związanego z koronawirusem. Sprzedaż biletów ostro spadła, zmuszając wiele linii lotniczych do „uziemienia” samolotów.

Szefowie lotnictwa lobbowali brytyjski rząd, by ten opracował specjalny pakiet pomocy, który zabezpieczy firmy z branży przed wyraźnym spadkiem popytu. Jednak kanclerz Rishi Sunak oznajmił, że rząd wkroczy jedynie w „ostateczności”. Zamiast tego Sunak wezwał linie lotnicze, aby spróbowały zebrać pieniądze od akcjonariuszy.

Brytyjski kanclerz powiedział, że rząd rozpocznie negocjacje z poszczególnymi liniami lotniczymi dopiero wtedy, gdy „wyczerpią się inne opcje”. Jednak grupa branżowa International Air Transport Association (IATA) ostrzegła przed „apokalipsą” w sektorze lotniczym, wzywając rządy na całym świecie do pomocy.

IATA stwierdziła, że roczne przychody ze sprzedaży biletów na całym świecie spadłyby o 252 mld USD, jeśli zakazy podróży będą obowiązywać przez trzy miesiące. Oznacza to spadek o 44% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

„Ograniczenia w podróżowaniu i zmniejszający się popyt oznaczają, że oprócz ładunku prawie nie ma działalności pasażerskiej”

poinformował szef IATA Alexandre de Juniac.

„Rządy mają małe i zmniejszające się okno, aby zapewnić linię życia wsparcia finansowego, by zapobiec blokowaniu przemysłu przez kryzys płynności”

dodał.

Virgin Atlantic, Ryanair i EasyJet uziemiły większość swoich flot, podczas gdy IAG, właściciel BA, zmniejszył przepustowość o 75%, a Norwegian Air odwołało tysiące lotów.

Wpłynęło to również na porty lotnicze, które zlikwidowały setki miejsc pracy w Wielkiej Brytanii od czasu wystąpienia epidemii koronawirusa w tym kraju.

Karen Dee, która prowadzi Stowarzyszenie Operatorów Portów Lotniczych (AOA), powiedziała, że przemysł lotniczy był „zaskoczony” decyzją Sunaka i będzie musiał „samodzielnie walczyć, aby chronić swoje miejsca pracy oraz swoją przyszłość”.

„Podczas gdy kraje w całej Europie dostrzegły istotną rolę, jaką odgrywają porty lotnicze i starają się zaingerować, decyzja rządu brytyjskiego o przyjęciu indywidualnego podejścia do kilkudziesięciu portów lotniczych w Wielkiej Brytanii jest po prostu niewykonalna ze względu na niezbędne wsparcie konieczne w najbliższym czasie"

dodała.

„Decyzja ta nie tylko utrudnia lotniskom świadczenia usług o kluczowym znaczeniu, ale także utrudni rekonwalescencję całej Wielkiej Brytanii”

stwierdziła Dee.
Źródło

Skomentuj artykuł: