Ludzki mocz przydatny do produkcji "betonu księżycowego"

Ludzki mocz może w przyszłości stać się przydatnym składnikiem przy wznoszeniu konstrukcji budowlanych na Księżycu - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), powołując się na badania przeprowadzone na jej zlecenie.

Według naukowców mocznik, główny związek organiczny w moczu, sprawiłby, że mieszanina do wytwarzania "betonu księżycowego" z materiałów dostępnych na miejscu byłaby bardziej plastyczna przed stwardnieniem.

Agencja podkreśliła przy tym, że używanie tylko materiałów dostępnych na Księżycu przy ewentualnym wznoszeniu tam budowli, jak chociażby bazy lub innych konstrukcji, zmniejszyłoby potrzebę transportu takich materiałów z Ziemi.

Jak wyjaśniła ESA, głównym składnikiem "księżycowego betonu" mogłaby być pylista gleba zebrana z powierzchni Księżyca, znana jako księżycowy regolit. Natomiast mocznik, który może zmniejszać lepkość płynnych mieszanin, ograniczyłby ilość wody niezbędną w recepturze.

"Dzięki przyszłym mieszkańcom Księżyca 1,5 litra odpadów płynnych, które człowiek wytwarza każdego dnia, może stać się obiecującym produktem ubocznym do eksploracji kosmosu" - napisano w oświadczeniu Agencji.

Na Ziemi mocznik jest używany jako nawóz przemysłowy i surowiec w produkcji firm chemicznych i medycznych.

Źródło

Skomentuj artykuł: