Magazynowy "BUM" na Mazowszu i Śląsku

Wielkość transakcji w 2020 r. osiągnęła rekordowy poziom 5,2 mln mkw., co oznacza wzrost o 28% rok do roku i aż 139% średniej rocznej z lat 2015-2019 - wynika z najnowszego raportu „Occupier Insight - Rynek magazynowy i sytuacja gospodarcza w Polsce”, opublikowanego przez firmę doradczą Cresa. 

- Przedsiębiorcy nadal muszą przemyśleć swoje modele biznesowe i dostosować je do nowych realiów, co z kolei skutkować będzie nowymi możliwościami i szansami - mówi Tom Listowski, Partner, dyr. działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa.

Zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych i przemysłowych wyniosły 20,7 mln mkw. w 2020 r., co oznacza wzrost o 12% w ciągu roku. Deweloperzy dostarczyli na rynek około 2 mln mkw. powierzchni, z czego blisko 300 tys. mkw. zostało oddane do użytku w ostatnim kwartale. Większość powierzchni – 676 tys. mkw. została ukończona w trzecim kwartale. Oznacza to, że nowa podaż była niższa w porównaniu do roku poprzedniego o 29%, głównie ze względu na mniejszą ilość powierzchni budowanej spekulacyjnie. Najwięcej powierzchni oddano do użytku na Mazowszu i Śląsku, odpowiednio 441.000 mkw. i 424.400 mkw.

Na koniec IV kwartału 2020 r. w budowie było ok. 2 mln mkw. Najwięcej powierzchni powstawało w woj. śląskim (400.700 mkw.) i woj. mazowieckim (368.400 mkw.). Najbardziej aktywnym deweloperem był Panattoni, który odpowiadał za 61% powierzchni w budowie. Drugim z kolei była firma 7R, z 23% udziałem.

Wszystko wskazuje na to, że Polska, mając solidne fundamenty gospodarcze, była w stanie pokonać wiele przeszkód szybciej niż kraje Europy Zachodniej. Rozwój ekonomiczny, który miał miejsce w ostatnich latach, wpłynął korzystnie na sytuację kraju w czasie globalnej pandemii Covid-19. Dzięki temu Polska stała się jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla nowych inwestycji.
 

- Jeśli chodzi o dynamikę podaży i popytu, oczekujemy, że rok 2021 będzie kontynuacją tych samych trendów, które obserwowaliśmy w 2020 r. Deweloperzy będą kłaść większy nacisk na projektowanie magazynów lub zakładów produkcyjnych przemysłu lekkiego. Bardziej zaawansowane technologicznie i przyjazne dla środowiska budynki nie są już obecnie tylko pożądaną opcją, ale stanowią konieczność 

mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Skomentuj artykuł: