MF: Odbudowa Ukrainy to wielkie wyzwanie

Konsekwencje wojny w Ukrainie dla UE i państw członkowskich oraz jej wpływ na bezpieczeństwo energetyczne, a także kierunki reformy unijnych ram fiskalnych były tematami posiedzenia Rady ECOFIN w Pradze, w której udział wzięła minister finansów Magdalena Rzeczkowska - przekazał resort finansów.

Nieformalne posiedzenie Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) odbyło się w piątek i sobotę w Pradze. Ministerstwo Finansów przekazało, że podczas spotkania ministrowie omówili m.in. konsekwencje gospodarcze i finansowe wojny w Ukrainie dla UE i państw członkowskich, a także kwestie jej wpływu na bezpieczeństwo energetyczne; dyskutowali też o kierunkach reformy unijnych ram fiskalnych oraz przyszłości podatków bezpośrednich.

Jak przekazano, ministrowie uczestniczący w spotkaniu poparli ostatnie propozycje dotyczące udostępnienia Ukrainie 5 mld euro w formie pomocy makrofinansowej. W środę Komisja Europejska podała, że w imieniu UE zaproponowała dalsze 5 mld euro pożyczek dla Ukrainy jako drugą część pakietu pomocy makrofinansowej w wysokości do 9 mld euro.

- Polska jest gotowa do dalszego wspierania Ukrainy, zarówno w krótkim, jak i długim okresie, w tym poprzez gwarancje krajowe w przypadku braku odpowiednich środków w budżecie UE

powiedziała minister Rzeczkowska.

Szefowa resortu finansów podkreśliła, że dużym, bezprecedensowym wyzwaniem będzie powojenna odbudowa Ukrainy. Jak zauważyła, "ten proces wymaga współodpowiedzialności Ukrainy w połączeniu z wprowadzaniem reform zbliżających Ukrainę do UE". Zaznaczyła, że jest tu również duża rola dla międzynarodowych instytucji finansowych, ze szczególną rolą Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). 

- Ich dotychczasowe działania pokazały, że mają nie tylko odpowiednie narzędzia na trudne czasy, ale dają dobrą perspektywę na czas powojennej odbudowy. Ale te wszystkie działania muszą być odpowiednio skoordynowane, by były skuteczne – zaznaczyła minister.

Drugiego dnia spotkania ministrowie dyskutowali o kierunkach reformy unijnych ram fiskalnych; Polska podkreśliła konieczność kontynuowania dyskusji w sprawie reformy Paktu Stabilności i Wzrostu, gdyż powrót do sytuacji sprzed pandemii i wojny w Ukrainie nie jest możliwy - podkreślono w komunikacie.

- Wspólne reguły fiskalne muszą być prostsze, zapewniać współodpowiedzialność i utożsamianie się z nimi państw oraz lepsze ich wdrażanie. Powinny także zapewniać antycykliczność polityki budżetowej – przekonywała Rzeczkowska. Jak zauważyła, "ramy fiskalne powinny również umożliwiać uwzględnienie bieżących wyzwań na poziomie całej UE i reagowanie na pojawiające się fundamentalne wyzwania stwarzające ryzyka dla UE i jej państw członkowskich, ich suwerenności i integralności terytorialnej".

Minister podkreśliła ponadto, że "dbanie o wspólne dobro, jakim jest wolność i szeroko rozumiane bezpieczeństwo, szczególnie w obliczu rosnącego napięcia politycznego na wschodnich granicach UE, wymagają szybkiej zmiany w traktowaniu wydatków obronnych ponoszonych przez poszczególne państwa członkowskie". W komunikacie MF podkreślono, że Polska zgłaszała ten postulat przy okazji różnych dyskusji dotyczącej reformy zarządzania gospodarczego, a pisemne zestawienie tych postulatów (tzw. non-paper) - przedstawione przed spotkaniem ministrów w Pradze - zyskało poparcie wielu państw członkowskich.

Ostatnia sesja nieformalnego posiedzenia Rady - przekazano - dotyczyła przyszłości podatków bezpośrednich oraz tego, jak skutecznie i efektywnie wdrażać rozwiązania w tym obszarze. W komunikacie resortu podkreślono, że Polska jest otwarta na różne koncepcje efektywnych rozwiązań, pod warunkiem, że będą zgodne z traktatami i będą zapewniały pewność prawną wszystkim zaangażowanym podmiotom.

"Należy pamiętać, że polityka podatkowa, szczególnie w zakresie podatków bezpośrednich, jest istotnym komponentem suwerenności państw członkowskich i pozwala na kształtowanie polityki gospodarczej i społecznej zgodnie z interesem państwa. Polska jest silnym orędownikiem zasady jednomyślności w tym obszarze" - czytamy.

"W trakcie spotkania Eurogrupy w formacie inkluzywnym ministrowie zapoznali się ze stanem prac nad cyfrowym euro. KE ma przedstawić w połowie 2023 r. projekt legislacyjny w tym zakresie. Obecnie trwają intensywne prace z państwami członkowskimi strefy euro. Ministrowie odnotowali także informację o pracach prowadzonych przez różne banki centralne na świecie nad wprowadzeniem własnych walut cyfrowych" - przekazał również w komunikacie resort finansów.

Źródło

Skomentuj artykuł: