Miasta są dzisiaj główną siłą napędową zrównoważonego rozwoju

Oczy całego świata skierowane są na Katowice. W stolicy Śląska trwa 11. edycja Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF11).

Uroczystego otwarcia Forum dokonali minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, dyrektor wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif, wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. W wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

- Miasta są dzisiaj główną siłą napędową zrównoważonego rozwoju. To one determinują kierunki i dynamikę rozwoju światowej gospodarki. Tempo procesów urbanizacyjnych wymaga jednak działań i koordynacji w wymiarze międzynarodowym – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. I dodał: - Dlatego potrzebujemy dzisiaj jako społeczność międzynarodowa kompleksowej i pogłębionej dyskusji nad transformacją modelu rozwoju miast oraz przeniesieniem na grunt polski wszystkich działań związanych z realizacją celów zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwej urbanizacji.

Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości
11. sesja Światowego Forum Miejskiego odbywa się pod hasłem „Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości”. Przez pięć dni przedstawiciele państw z całego świata dyskutują nad zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwojem miast. WUF11 jest  nie tylko miejscem spotkań ekspertów, ale także przestrzenią wsłuchiwania się w najważniejszy głos każdego miasta – głos jego mieszkańców. Wszystko po to, by miasta, w których żyjemy, stawały się bardziej przyjazne mieszkańcom.

- Tematem tegorocznego Forum będzie przekształcanie miast na rzecz lepszej miejskiej przyszłości. Transformacja przyszłości miast jest podstawą zrównoważonego rozwoju dla obecnych i przyszłych pokoleń. Bez patrzenia w przyszłość i działania na rzecz miejsc  bardziej przyjaznych do życia, bardziej dostępnych i sprawiedliwszych nie można poczynić właściwych postępów w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Światowe Forum Miejskie powstało z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Pierwsze Forum miało miejsce w Nairobi w Kenii w 2002 roku i od tego czasu odbywa się na całym świecie, regularnie co dwa lata. Gospodarzami kolejnych sesji były kolejno: Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

WUF w Katowicach jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorem obecnej edycji WUF jest UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice.

Urban EXPO

Światowemu Forum Miejskiemu towarzyszy strefa ekspozycyjna Urban EXPO. Na 8 tysiącach metrów kwadratowych swoje pawilony promocyjne prezentują tu wystawcy z 43 krajów ze wszystkich regionów świata. Są to państwa, miasta, organizacje i firmy, prezentujące swoje pomysły na rozwój i zmiany przestrzeni miejskich, a także ułatwienia dla mieszkańców miast.

Polska jest gospodarzem pawilonu o ciekawym designie, łączącym tradycyjne cechy polskiej architektury ze współczesnymi nurtami. To przestrzeń nie tylko na zaprezentowanie naszych  osiągnięć, ale i dyskusję na ważne dla Polski tematy.

- Zachęcamy do odwiedzenia pawilonu Polski. Będą odbywać się tu ciekawe dyskusje. Na oczach uczestników będzie powstawał mural wykonywany przez polskiego artystę. Każdy będzie mógł odwiedzić również interaktywną wystawę o inicjatywach podejmowanych w polskich miejscowościach - przekonywała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

WUF na mieście
WUF to największa i najważniejsza konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Jej celem jest doskonalenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez otwartą debatę.

Podczas WUF11 nauka i rozrywka idą ze sobą w parze. Kiedy skończą się dyskusje i wystąpienia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym uczestnicy WUF11 wyjdą na miasto! Centrum Katowic będzie podzielone na 11 stref relaksu, sztuki i innowacji.

Skomentuj artykuł: