"Miasta wymagają zmian". Rozpoczęło się Światowe Forum Miejskie w Katowicach

W Katowicach rozpoczęło się 11. Światowe Forum Miejskie. - Przyszłość światowych miast zależy w dużym stopniu od dyskusji, która będzie prowadzona podczas tego wydarzenia - mówił podczas inauguracji forum Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dzisiaj w Katowicach oficjalnie rozpoczęła się 11. edycja Światowego Forum Miejskiego pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości".

Jeszcze przed inauguracją wydarzenia minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda wyraził nadzieję, że liczba uczestników będzie rekordowa - swój udział zgłosiło bowiem 22,5 tys. osób.

W swoim wystąpieniu, rozpoczynającym Forum, premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że żyjemy w czasach przełomu.

- Dwa lata pandemii pokazały, że musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich skupiskach miejskich, życie w wielu państwach - mówił.

- Miasta były u zarania naszych dziejów, naszej cywilizacji, głównym impulsem rozwoju - wskazał premier.

Minister Puda stwierdził z kolei, że uczestnicy Forum debatować będą nad rozwojem miast, nad rozwojem aglomeracji, nad rozwojem światowej gospodarki.

- Szybka dynamika procesów urbanizacyjnych rodzi jednak nowe wyzwania, nowe problemy, z którymi zarówno my jako ministerstwo, ale również państwo, jako uczestnicy, a także samorządowcy w naszym kraju, musimy się zmierzyć

stwierdził Puda.

Minister dodał, że obecnie potrzebna jest dyskusja nad transformacją i modelem rozwoju we wszystkich miastach na świecie.

- Dlatego tak istotne jest również wypracowanie spójnej strategii działań, która mogłaby i pozwoli skutecznie równoważyć dążenie miast do poprawy mobilności, poprawy produktywności, efektywności, konkurencyjności, a także do zrównoważonego rozwoju - podkreślił.

Puda powiedział też, że przyszłość światowych miast zależy w dużym stopniu od dyskusji, która będzie prowadzona podczas trwającego w Katowicach wydarzenia.

- Podczas forum będziemy mogli podzielić się doświadczeniami w procesie odbudowy miast, odbudowy po wojnie, odbudowy po covidzie, i dalszej jej transformacji - dodał.

W odtworzonym wystąpieniu sekretarz generalny ONZ António Guterres, pozdrawiając uczestników WUF11, podziękował Katowicom za organizację wydarzenia, przekazał też wyrazy wdzięczności wszystkim okazującym solidarność z uchodźcami z Ukrainy – w ciężkiej dla nich godzinie.

Jak zaznaczył Guterres, miasta są w centrum niemal wszystkich współczesnych wyzwań. Są jednocześnie niezbędne do tworzenia zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości. Miasta musiały uporać się z pandemią Covid-19, a obecnie, wychodząc z pandemii, to infrastruktura miast i ich usługi będą tworzyły dostęp do lepszej i bezpieczniejszej przyszłości.

- Miasta odpowiadają za 80 proc. światowego PKB, jednocześnie emitują 70 proc. gazów cieplarnianych – muszą być więc liderami walki ze zmianami klimatu. Aby osiągnąć cel 1,5 stopnia Celsjusza, wiele miast zobowiązało się do osiągnięcia zerowej emisji do 2050 r. – podkreślił sekretarz generalny ONZ.

- Musimy działać, aby stworzyć lepszą i bezpieczniejszą przyszłość. Miasta nie są jednak w stanie zrobić wszystkiego same: potrzeba partnerów rządowych, biznesowych, społecznych, potrzeba działań strategicznych i fiskalnych, aby osiągnąć efekt skali. Ze strony ONZ zobowiązuję się współpracować z wszystkimi państwem, by łączyć elementy globalne i lokalne

zadeklarował.

- Jesteśmy przekonani, że Agenda Miejska 2030, Cele Zrównoważonego Rozwoju i Lokalne Inicjatywy 2030 stanowią plany skutecznego działania. Wszystkie te działania stworzą bez wątpienia bezpieczną i włączającą przyszłość dla wszystkich – uznał António Guterres.

Program czterodniowych obrad WUF11 obejmuje m.in. 6 sesji dialogowych i nadzwyczajny dialog na temat reagowania na kryzysy miejskie, 5 zgromadzeń, 15 okrągłych stołów, 13 sesji specjalnych, a także szkolenia i spotkania networkingowe.

Organizatorami 11. edycji Światowego Forum Miejskiego są UN-Habitat (agenda ONZ), Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice. Forum potrwa do 30 czerwca.

Źródło

Skomentuj artykuł: