Miejsca pracy w Lotosie zostaną utrzymane

Miejsca pracy w Grupie Lotos zostaną utrzymane, a podatki w tym samym wymiarze będą odprowadzane do budżetu Gdańska - zapewnił we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do obaw gdańskich radnych dot. przejęcia Lotosu przez Orlen.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. W poniedziałek radni z klubów „Wszystko dla Gdańska” i Koalicji Obywatelskiej poinformowali, że domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji miasta, w trakcie której oczekują debaty i wyjaśnień na temat „przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen i sprzedaży części majątku Grupy Lotos”.

"Jako Radni mogą Państwo domagać się wyjaśnień w trybie wezwań od zarządów spółek podległych Miastu Gdańsk. Tymczasem Grupa LOTOS należy do akcjonariuszy, którzy w zdecydowanej większości, bo w ok. 85 proc., wyrazili podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki zgodę na zbycie części aktywów, co jest niezbędne do finalizacji procesu połączenia z PKN ORLEN i budowy jednego, silnego koncernu multienergetycznego"

stwierdził w oświadczeniu prezes PKN Orlen.

"To, co powinno być w kręgu Państwa zainteresowań, to podatki, które w tym samym wymiarze będą odprowadzone w mieście Gdańsk, oraz miejsca pracy, które zgodnie z naszymi deklaracjami, będą utrzymane"

dodał Obajtek.

Jego zdaniem, gdyby radnym "faktycznie zależało na poznaniu szczegółów tej transakcji, zwróciliby się bezpośrednio" do niego, "bez robienia medialnej wrzawy".

 "Tymczasem wrażenie jest zupełnie inne – jakby publiczne wzywanie mnie do wyjaśnień było dużo ważniejsze od merytorycznej rozmowy o połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos"

zwrócił uwagę prezes Orlenu.

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej Radni Miasta Gdańska z klubów „Wszystko dla Gdańska” oraz Koalicji Obywatelskiej przedstawili dziennikarzom wniosek, który przesłali do Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak. Ich zdaniem fuzja Grupy Lotos i "wchłonięcie jej przez PKN Orlen nie pozostanie obojętna dla mieszkańców oraz budżetu miasta. W ocenie radnych "przedstawione warunki transakcji i faktyczna ich realizacja w kolejnych miesiącach budzą ogromne obawy o racjonalność takiego kroku i jego skutki dla Gdańska".

W sierpniu 2020 r. Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. Z kolei w maju 2021 r. Orlen, Grupa Lotos i Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisało porozumienie dotyczące struktury nowego koncernu multienergetycznego, którego budowa ma odbywać się w formule połączenia trzech spółek: PKN Orlen, Lotos i PGNiG.

W poniedziałek prezes Danel Obajtek informował, że połączenie PKN Orlen z Lotosem jest realne do połowy tego roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: