Milion dolarów za 17 m. Oto miejsca, gdzie nieruchomości są najdroższe

Jakie są najdroższe miasta na rynku nieruchomości na całym świecie?

Potrzeba 1 mln dolarów, by kupić 17 metrów kwadratowych luksusowej nieruchomości w Monako, czyli na najdroższym rynku tzw. high-end real estate. Następny jest Hongkong, gdzie za 1 mln dolarów można dostać 21 m kw. domu. Według raportu przygotowanego na zlecenie międzynarodowej agencji nieruchomości Knight Frank, Nowy Jork jest na trzecim miejscu, bo stał się obecnie droższy od Londynu. A konkretnie za 1 mln dolarów kupuje się 33 metry kwadratowe luksusowej rezydencji w amerykańskiej metropolii, podczas gdy analogicznie w Londynie 1 mln dolarów wystarczy na zakup 34 metrów kwadratowych.

"Silny dolar wpłynął i wzmocnił pozycję Nowego Jorku, ale ceny drogich domów w Nowym Jorku wzrosły w ostatnim roku o 2,7%, a w Londynie o 1,5%, dlatego w Londynie widzimy nieco wolniejszy wzrost" - zauważa Kate Everett-Allen z Knight Frank.

Nieruchomości na obu tych rynkach są atrakcyjne dla bardzo zamożnych nabywców, którzy widzą w nich zabezpieczenie przed ryzykiem inflacji. "Wahania na innych rynkach, takich jak giełdy i kryptowaluty, podkreślają atrakcyjność drogich nieruchomości, zwłaszcza w bezpiecznych lokalizacjach, takich jak Londyn i Nowy Jork" - dodaje ekspertka, powołując się na publikację moneyreview.gr.

Zwraca uwagę, że najtańsze na świecie nieruchomości wysokiej jakości znajdują się w Sao Paulo, gdzie za 1 mln dolarów kupuje się 231 mkw. ale także w Kapsztadzie, gdzie ta sama kwota starcza na 218 mkw.

Skomentuj artykuł: