Miliony euro dla Krosna na „Program lokalny”

Ponad 3,5 miliona euro - taka suma z programu „Rozwój lokalny” w ramach Funduszy Norweskich wesprze rozwój Krosna. To kolejne miasto z Podkarpacia, które znalazło się na liście 29. zwycięzców projektu. Wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wręczył symboliczny czek prezydentowi Krosna Piotrowi Przytockiemu.

Krosno, tak jak wcześniej Jarosław, Nisko, Stalowa Wola i Przemyśl, otrzymało dzisiaj potężny zastrzyk finansowy (…). Dzięki tak dużemu wsparciu finansowemu Funduszy Norweskich kolejne miasto będzie mogło rozwijać swój potencjał

mówił wiceminister.

Projekt przygotowany przez Krosno zakłada rozwój miasta jako ośrodka atrakcyjnego, zielonego, przyjaznego oraz otwartego i bezpiecznego dla mieszkańców. Otrzymane środki mają wzmocnić gospodarkę miasta. Wsparcie finansowe Funduszy Norweskich ma także przyczynić się do poprawy atrakcyjności turystycznej w Krośnie. Miasto planuje również włączyć mieszkańców we współzarządzanie miastem.

Program „Rozwój lokalny” to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Zgłaszane projekty zawierały długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju miast. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia mieszkańców. Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 117,6 mln euro.
30 czerwca premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceministrem Waldemarem Budą zainaugurowali ogłaszanie laureatów konkursu w Programie „Rozwój lokalny”. 
Pełna lista dofinansowanych miast ukaże się 9 lipca na stronie www.eog.gov.pl w zakładce poświęconej Programowi "Rozwój lokalny".

Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. 

Źródło

Skomentuj artykuł: