Minister Jarosińska-Jedynak: w programie Dostępność Plus przełamujemy bariery

Program Dostępność Plus jest ważny, bo jest to program, w ramach którego przełamujemy bariery - mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w sobotę zainaugurowała maraton programowania Hackathon+. Jego uczestnicy będą szukać rozwiązań ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się, między innymi w przestrzeni wirtualnej.

"Program Dostępność Plus jest ważny, bo jest to program, w ramach którego przełamujemy bariery. Program, w ramach którego chcemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, po to, aby każdy z nas, niezależnie od stopnia swojej sprawności, mógł z niej w pełni korzystać"

- powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Uczestnikom życzyła, żeby w ramach pomysłów, które narodzą się podczas maratonu programowania, powstawały takie rozwiązania, które będzie można wdrażać, z których będzie można korzystać. Zadeklarowała też, że resort funduszy i polityki regionalnej będzie szukał środków, aby wdrażać najlepsze pomysły.

Dodała, że dostępność ma żółty kolor.

"Co prawda ja dzisiaj nie założyłam swojej żółtej marynarki, w której zwykle chodzę na tego typu uroczystości, bo pomyślą, że mam tylko jedną, ale żeby wasze aplikacje były jeszcze lepsze pamiętajcie, że żółty jest kolorem dostępności, w każdym odcieniu, jaki tylko możemy sobie wyobrazić"

- podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Hackathon+, który rozpoczął się w sobotę po południu i potrwa do niedzieli zorganizowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przez weekend uczestnicy Hackathonu+ będą szukać rozwiązań, które ułatwią osobom z niepełnosprawnościami i seniorom poruszanie się, między innymi w przestrzeni wirtualnej. Udział w wydarzeniu bierze ponad 100 uczestników podzielonych na ponad 20 zespołów.

Celem Hackathonu+ jest stworzenie aplikacji mobilnych i serwerów internetowych lub ich prototypów, dzięki którym będzie możliwe pokonywanie barier dostępności. Narzędzia mają poprawić jakość życia i umożliwić niezależne funkcjonowanie osobom mającym szczególne potrzeby. Innowacyjne rozwiązania mogą dotyczyć wielu obszarów, między innymi architektury, transportu, cyfryzacji czy usług.

W niedzielę minister Jarosińska-Jedynak ogłosi zwycięzców i wręczy im nagrody. Drużyna, która zajmie pierwsze miejsce otrzyma 20 tys. zł, drugie miejsce – 12 tys. zł, a trzecie miejsce – 8 tys. zł.

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Koncentrujemy się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli.

Kluczowym pojęciem, wokół którego budowany był ten program, jest samodzielność. Chodzi o to, by seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, ale też np. kobiety w ciąży i rodzice z małymi dziećmi nie musieli zmagać się z barierami w przestrzeni publicznej i prosić o pomoc w nawet w prostych sytuacjach, np. podczas wizyty w urzędzie czy wsiadania do autobusu.

Źródło

Skomentuj artykuł: