Minister Maląg na Kongresie 590: W Nowym Ładzie będą propozycje dla rodzin

Potrzebne są rozwiązania, które sprzyjają zakładaniu rodzin przez młodych ludzi, czyli m.in. odpowiednia polityka mieszkaniowa, podatkowa i stabilność zatrudnienia - wskazywała dziś minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas Kongresu 590.

Szefowa MRiPS wzięła udział w panelu dotyczącym prowadzenia polityki prorodzinnej w kontekście wyzwań demograficznych.

Maląg podsumowując ostatnie 5 lat w polityce społecznej wskazała, że polepszenie sytuacji finansowej rodzin i poprawa wskaźników pronatalistycznych było celem wprowadzenia programu "Rodzina 500 plus".

Warto to przypomnieć, bo w ramach tego programu do rodzin trafiło około 145 mld zł

powiedziała minister.

Zwróciła uwagę, że program jest przez niektórych ekspertów krytykowany za brak wpływu na dzietność. Jednak - zdaniem minister - należy przeanalizować problem w perspektywie długofalowej.

Polityki demograficznej nie zmieni się w ciągu jednej kadencji. To jest wyzwanie na wiele lat, ale przede wszystkim wymaga ona systematycznych działań

mówiła Maląg.

Kiedy obejmowaliśmy rządy współczynnik dzietności był na poziomie 1,28. Dzisiaj jest to ponad 1,4. Można powiedzieć, że oczekiwania były wyższe, jednak w ostatnich 5 latach dzieci urodziło się około 1 mln 900 tys., a więc więcej niż mówiły prognozy GUS w wysokiej perspektywie

zaznaczyła minister.

Podkreśliła jednocześnie, że przy analizie tego tematu należy wziąć pod uwagę liczbę kobiet w tzw. wieku rozrodczym, która jest coraz mniejsza.

Wyzywaniem dla nas jest stworzenie warunków dla rodziny, by młodzi ludzie chcieli zakładać rodzinę, żeby w tej rodzinie rodziły się dzieci

powiedziała Maląg.

Dlatego - jak wymieniła - oprócz 500 plus dodatkowym wsparciem dla rodzin jest m.in. program "Maluch plus".

Dzięki niemu od 2015 r. zostały podwojone miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 - dziś mamy ich prawie 200 tys.

wskazała szefowa MRiPS

Zapowiedziała, że rząd zamierza wdrażać "kolejne perspektywy w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz programów rządowych tak, aby dać rodzicom możliwość wyboru".

Wśród propozycji służących odwróceniu niekorzystnych trendów demograficznych minister wymieniła m.in. działania w zakresie polityki mieszkaniowej, przyjazną politykę podatkową, stabilność zatrudnienia i kontynuowanie dotychczasowych programów społecznych.

Są przygotowane takie rozwiązania, których część na pewno zostanie przedstawiona przez pana premiera Mateusza Morawieckiego w Nowym Ładzie. One sprzyjają przede wszystkim temu, aby młodzi ludzie podejmowali decyzję o założeniu rodziny

podkreśliła minister.

Jak dodała, wyzwania w tym zakresie znajdą się także w opracowywanej obecnie przez rząd strategii demograficznej.

O konkretnych rozwiązaniach jeszcze dzisiaj nie będę mówiła. (...) Strategia niebawem ujrzy światło dzienne

powiedziała.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że w polityce prorodzinnej potrzebna jest też współpraca rządu z samorządami i organizacjami pozarządowymi.

Źródło

Skomentuj artykuł: