Minister Robert Telus: Nie ma zagrożeń dla rolników

– To co obiecaliśmy, co zaczęliśmy realizować, będziemy kontynuować – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w odpowiedzi na obawy rolników, dotyczące wstrzymania przez Komisję Europejską decyzji o przyznaniu dalszej pomocy dla krajów przyfrontowych.

Szef resortu rolnictwa dowiedział się, że Komisja Europejska  nie podejmie decyzji w sprawie rekompensat w wysokości 100 mln euro dla rolników z krajów przyfrontowych, w tym rolników polskich. – W związku z działaniami Komisji Europejskiej zainicjowałem dzisiaj spotkanie ministrów rolnictwa krajów przyfrontowych – poinformował minister.

Podkreślił, że ministrowie pięciu państw przygranicznych zgodzili się na wystosowanie wspólnego listu do wszystkich krajów członkowskich.

– Mamy wrażenie, że pozostałe kraje członkowskie, w tym dwanaście państw podpisanych pod listem nie bardzo się orientują w tym, co dzieje się w krajach przygranicznych – powiedział minister. – W liście zwracamy uwagę m. in. na niebezpieczny dla nas zapis z rozporządzenia KE, z 2 maja br. w sprawie wcześniej zawartych kontraktów – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że list do krajów członkowskich będzie zawierał apel o europejską solidarność, o wydłużenie co najmniej do końca roku ograniczeń, które skończą obowiązywać 5 czerwca 2023r. Wspólny list „piątki” zawiera także apel o jak najszybsze uruchomienie środków pomocowych. 

Skomentuj artykuł: