Mniej rejestracji samochodów

Ponad 45 tys. samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 tony zarejestrowano w Polsce w czerwcu br., czyli o 10,7 proc. mniej rdr - poinformował w poniedziałek Instytut Samar. Dane skumulowane wskazują na spadek sprzedaży w 2022 roku o 13 proc. rdr.

W czerwcu br. zarejestrowano w Polsce ponad 45,1 tys. nowych samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony; to mniej o 10,72 proc. rdr oraz o 9,5 proc. więcej niż w maju br. - podał Samar.

Według Instytutu to już 12. z rzędu spadek sprzedaży rdr. Przyczyny tego stanu rzeczy są od wielu miesięcy takie same: perturbacje z dostępnością mikroprocesorów oraz niektórych surowców i komponentów, dynamicznie rosnące ceny (nie tylko samochodów oraz paliw) i stopy procentowe, a także inwazji Rosji na Ukrainę, skąd pochodzi część surowców i komponentów wykorzystywanych przez europejskich producentów samochodów. Chociaż ukraińscy dostawcy wznowili już swą działalność, dzięki czemu produkcja komponentów nieco wzrosła, to jednak jej aktualna wielkość nie pozwala na skompensowanie wcześniejszych strat" - wskazali analitycy Samaru.

Dodali, że na polskim rynku dodatkowym czynnikiem jest rosnąca inflacja oraz słaby złoty, co również przyczynia się do wzrostu cen samochodów, zarówno nowych, jak i używanych.

Z raportu wynika, że w czerwcu br. udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 29,02 proc., a na firmy przypadło niespełna 71 proc.

Dane skumulowane za 6 miesięcy (243 972 sztuk) wskazują na spadek sprzedaży w tym roku o 13,11 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. - poinformował Samar.

W czerwcu br. z piętnastu marek klasyfikowanych na liście rankingowej tylko trzy zanotowały wzrost liczby aut zarejestrowanych w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Liderem wzrostu była KIA z wynikiem 16,74 proc. Największy spadek (o 35, proc.) zanotowała Skoda - podano.

Prognoza IBRM SAMAR na 2022 rok zakłada rejestrację około 455 tys. samochodów osobowych oraz 70 tys. dostawczych. 

Źródło

Skomentuj artykuł: