Mocny koniec tygodnia na Wall Street

Piątek na Wall Street zakończył się mocnymi wzrostami głównych indeksów. Dow zyskał 834 pkt. i miał najlepszy dzień od końca 2020 roku. Inwestorzy oceniają możliwy rozwój rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także analizują kolejne pakiety sankcji wprowadzanych na Rosję i czołowych przedstawicieli jej władz.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 834 punkty, czyli 2,51 proc. i wyniósł 34.058,75 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 2,24 proc. i wyniósł 4.384,65 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,64 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.694,62 pkt.

Inwestorzy analizują dalsze ryzyka związane z inwazją Rosji na Ukrainę.

- Ten konflikt to kolejny czynnik niepewności wobec trudnej sytuacji gospodarczej, przed którą stoją banki centralne przy podejmowaniu decyzji w nadchodzącym czasie. Ryzyka związane z geopolityką wskazują, że działania banków mogą być ostrożne i stopniowe

powiedziała Silvia Dall'Angelo, starsza ekonomistka w Federated Hermes.

- W związku z trwającą szeroką rosyjską inwazją na Ukrainę, potencjalne konsekwencje geopolityczne, gospodarcze i majątkowe konfliktu są teraz głównym tematem zainteresowania – oceniła analityczka Allison Nathan z Goldman Sachs.

Ze spółek akcje Johnson & Johnson i 3M zyskały po ponad 4 proc. Ze spółek z indeksu S&P 500 najmocniej zyskiwały akcje Etsy, które wzrosły około 15 proc. po tym, jak wyniki kwartalne sieci sprzedaży online przebiły oczekiwania analityków.

Beyond Meat spadł o ponad 8 proc. - producent roślinnych zamienników mięsa zanotował w czwartym kwartale większą niż oczekiwano stratę na akcję.

Foot Locker spadł około 30 proc. Prognozy sprzedaży i zysku całorocznego firmy były niższe od oczekiwań.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w lutym spadł do 62,8 pkt. z 67,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu.

Wstępnie szacowano 61,7 pkt.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w styczniu przez Amerykanów, spadła o 5,7 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 0,2 proc. Miesiąc wcześniej liczba podpisanych umów na sprzedaż domów (pending home sales) spadła o 2,3 proc. mdm, po korekcie z -3,8 proc.

Źródło

Skomentuj artykuł: