Moda na akcje Big Tech. Apple jest teraz wart 3 biliony dolarów

Akcje Apple wzrosły w piątek do wartości 3 bilionów dolarów. Jest to jedyna firma, która kiedykolwiek osiągnęła ten kamień milowy. Zdaniem analityków firma płynie obecnie na fali mody na akcje Big Tech, spowodowanej powstaniem sztucznej inteligencji (AI).

Akcje amerykańskiej firmy wzrosły w piątek o ponad 2% do rekordowego poziomu 193,97 USD. Z 15,7 miliardami akcji w obrocie, cena ta spowodowała historyczną wartość rynkową koncernu. 
Apple był w tym miejscu już raz: 3 stycznia 2022 r. kiedy to osiągnął 3 biliony dolarów podczas handlu intraday, jednak nie udało mu się zamknąć z tym wynikiem.

Akcje spółki zamknęły się w czwartek na rekordowo wysokiej cenie akcji trzeci dzień z rzędu, ale drgnęły tylko o 0,2% wyżej. Apple z łatwością przekroczył poziom 190,73 USD, którego potrzebował, aby przebić 3 biliony dolarów na piątkowym otwarciu rynku.

Niebotyczna wycena giganta technologicznego następuje po ryzykownym uruchomieniu Apple Vision Pro na początku tego miesiąca i silniejszym niż oczekiwano raporcie kwartalnym w maju - mimo że sprzedaż i zysk spadły.

Vision Pro, który trafi do sprzedaży w przyszłym roku, zrobił wrażenie na dziennikarzach technologicznych, którzy otrzymali wczesną zapowiedź wprowadzenia na rynek urządzenia rozszerzonej rzeczywistości. Apple planuje pobrać sporą opłatę w wysokości 3,499 USD za swój zestaw słuchawkowy, który obecnie ma ograniczone aplikacje i doświadczenia, oraz wymaga od użytkowników pozostania na uwięzi z akumulatorem wielkości iPhone'a.

Akcje Apple (AAPL) wzrosły w tym roku o 49%, wzmocnione przez szerszy wzrost akcji Big Tech, ponieważ inwestorzy postawili na modę na AI. Nvidia (NVDA) prowadzi w tym roku w indeksie giełdowym S&P 500 ze skokiem o 190%, następna jest Meta (META) na poziomie 138%.

W pierwszej połowie roku wzrósł również o 31,7% wskaźnik Nasdaq, notując największy procentowy wzrost w pierwszej połowie od 1983 roku.

Tegoroczny sukces giełdowy Apple kontrastuje z rokiem 2022. Na początku 2023 r. kapitalizacja rynkowa Apple spadła poniżej 2 bln USD w obrocie po raz pierwszy od początku 2021 r.

Generalnie giełda na Wall Street zakończyła pierwszą połowę 2023 r. pozytywnym akcentem, ponieważ „rajd” technologiczny doprowadził rynki do zamknięcia się wyżej zarówno w miesiącu, jak i w drugim kwartale roku.

Również S&P 500 zyskał w czerwcu 6,5%, co jest najlepszym miesięcznym wynikiem od stycznia.

Źródło

Skomentuj artykuł: