"Mój Prąd" z większym budżetem

Budżet rządowego programu "Mój Prąd" zostanie zwiększony o 100 mln zł - poinformował dziś Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma być kontynuowany w 2021 roku.

Napisano, że uwagi na to, że wnioskodawcy już wyczerpali miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne NFOŚiGW postanowił nie zamykać naboru i zwiększył budżet programu o dodatkowe 100 mln zł. Nabór - jak zaznaczono - potrwa do 18 grudnia br. Środki mają być przeznaczone na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW.

Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł. Cieszy mnie, że rośnie świadomość naszego społeczeństwa, że ekologia po prostu się opłaca

mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Zaznaczył, że korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności w portfelu, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska.

Inwestycje w odnawialne źródło energii w ramach „Mojego Prądu” przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok

dodał.

Do NFOŚiGW 6 listopada wpłynął 200-tysięczny wniosek, który wyczerpał miliardowy budżet „Mojego Prądu”.

Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), „Mój Prąd” sfinansuje ponad 300 takich inwestycji

zaznacza pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych wnioskodawców i wywiązując się z obietnicy zakończenia naboru dopiero za nieco ponad miesiąc, zdecydowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska o zwiększeniu puli dostępnych środków w „Moim Prądzie". Dodatkowe 100 mln zł, to szansa dla kolejnych 20 tys. osób

wskazuje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Jak dodano, w oczekiwaniu na finał II naboru „Mojego Prądu”, który rozpoczął się 13 stycznia 2020 r., podjęto też decyzję o kontynuacji programu w 2021 r.

"Nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów" - czytamy.

„Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu, który wystartował w połowie 2019 r., jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

Źródło

Skomentuj artykuł: