Morawiecki: Będziemy przeznaczać 1 mld zł rocznie na działalność gospodarczą, którą zakładają kobiety

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kobietami na Konferencji Polka XXI wieku. To przestrzeń do rozmów na temat aktualnych potrzeb kobiet w różnych obszarach. Szef rządu zapowiedział korzystne dla Polek zmiany dotyczące ochrony zdrowia. Ogłosił także przeznaczanie miliarda złotych rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety. Już teraz dobrze funkcjonują programy, które mają wspierać Polki w pełnieniu roli matki a jednocześnie ułatwić powrót na rynek pracy – takie jak 500+ czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.
 

W Polsce mamy najwyższy w Unii Europejskiej współczynnik kobiet na stanowiskach menadżerskich – 43,7%. Szef polskiego rządu podkreślił, że nie jest to efekt żadnej dyrektywy europejskiej czy wprowadzonych parytetów, a kobiecej determinacji i wytrwałości. Coraz większy udział kobiet na rynku pracy jest możliwy m.in. dzięki zwiększaniu liczby miejsc dla dzieci w żłobkach. 
 

Wiemy, jak trudno czasami jest wrócić na rynek pracy i z powrotem podjąć pracę zawodową po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. To właśnie dlatego realizujemy szereg programów dotyczących polityki społecznej, w tym m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy 500+. 
 

– Dzisiaj od około 8 000 zł do 10 000 zł rocznie na każde dziecko przeznaczane jest w różnych programach – to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, 500+,wyprawka, Mama4+ i różne inne programy, które są już dzisiaj prawem nabytym i dobrem, które na pewno zostanie z nami, przynajmniej tak głęboko wierzę – podkreślił premier.
 

Dla kobiet, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, przeznaczymy miliard złotych rocznie. Szef polskiego rządu zapowiedział także korzystne dla Polek zmiany w obszarze ochrony zdrowia. Wdrażamy najnowocześniejsze procedury mammografii. Za parę miesięcy dostępna będzie bezpłatna szczepionka HPV dla dzieci. Rozwijamy także rozwiązania w zakresie profilaktyki leczenia raka piersi. 
Konferencja Polka XXI w. to cykliczne wydarzenie, które odbywa się co roku 8 marca. Udział w nim biorą menadżerki, aktywistki społeczne, ekspertki oraz przedstawicielki administracji rządowej i samorządowej. To okazja do wspólnego dyskutowania o najważniejszych dla kobiet kwestiach związanych z gospodarką, rodziną, zdrowiem czy aktywnością społeczną.
 

–  We wszystkich tych rolach będziemy starali się chociaż trochę dołożyć jakąś jedną cegiełkę wsparcia, aby było łatwiej. Ale żebyśmy najlepiej mogli rozpoznać, gdzie właśnie w tej trzeciej dekadzie XXI wieku pomoc jest najpotrzebniejsza - potrzebujemy dialogu – podkreślił premier.

Skomentuj artykuł: