Morawiecki: mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych

Rząd dba o zrównoważony budżet i o finanse publiczne. Dzięki sprawnemu zarządzaniu i innowacyjnym narzędziom jesteśmy w czołówce krajów UE, które najszybciej redukują lukę VAT – poinformowała Kancelaria Premiera. 

W latach 2016-2022 wpływy z VAT wzrosły ze 123,1 mld zł do 230,5 mld zł, a w 2023 r. rząd przewiduje dalszy wzrost do 286,3 mld zł – to aż 132,5%. Od 2016 r. można zaobserwować także szybki wzrost wpływów z podatków CIT – w przyszłym roku rząd szacuje, że będzie to 95,4 mld zł. Dzieje się tak, mimo obniżenia stawki CIT i wprowadzenia szeregu ulg podatkowych dla przedsiębiorców.

Mimo kryzysów takich jak pandemia, atak Rosji na Ukrainę i konsekwencje gospodarcze tych wydarzeń, wpływy do budżetu państwa z PIT i CIT wzrastają. To możliwe dzięki skutecznej walce z mafiami VAT-owskimi i uszczelnieniu systemu podatkowego. Od 2017 r. działa Krajowa Administracja Skarbowa, która m.in. przyczyniła się do ograniczenia szarej strefy w gospodarce.

Jakość zarządzania finansami publicznymi przekłada się na życie wszystkich obywateli: na politykę społeczną, na możliwości zakupów uzbrojenia - co dzisiaj jest przecież tak fundamentalnie ważne dla naszej suwerenności - na programy rozwojowe, na wsparcie samorządów, na wielkie programy infrastrukturalne - drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe, a także na gwałtowny wzrost wydatków na ochronę zdrowia - jako część wielkiego programu wydatków społecznych – zwrócił uwagę premier.

Rząd zarządza finansami publicznymi z myślą o tym, by jak najlepiej wspierać Polki i Polaków. Uzyskane środki z PIT i CIT to więcej pieniędzy na programy społeczne i inwestycyjne, tarcze antykryzysowe oraz dodatkowe wsparcie i dla Polaków, i dla samorządów. Rząd nie ogranicza wsparcia, które płynie do obywateli, nawet kosztem zmniejszonych wpływów do budżetu. Dobrym przykładem są prognozowane większe dochody z PIT-u przy jednoczesnym utrzymaniu w 2023 r. „zerowej” stawki VAT na żywność. Z kolei na wzroście wpływów z CIT korzystają też samorządy, do których trafia blisko 1/4 tego podatku.

Stało się to dzięki naszym ogromnym programom wsparcia, które w roku 2022 dotarły do chyba wszystkich mieszkańców, poprzez obniżkę podatku VAT na wszystkie podstawowe artykuły żywnościowe do zera - obniżkę, którą zresztą utrzymujemy cały czas w roku 2023, poprzez obniżkę podatku VAT na paliwa, na gaz, na energię cieplną, na energię elektryczną, obniżkę akcyzy - przecież to był wielki ubytek w finansach publicznych

podkreślił premier w kwestii deficytu budżetowego, który wyniesie około 3%. Jest on znacząco niższy niż ten, który był prognozowany jeszcze kilka miesięcy temu.

Podatek CIT to podatek od dochodów osób prawnych, czyli np. od firm. Od 2016 r. do 2023 r. (według prognoz) przewidywany wzrost wpływów podatkowych z CIT to 190%. Dzieje się tak, mimo kontynuowanego wsparcia dla przedsiębiorców, które obniża dochody państwa. Rząd wspiera rozwój małych i średnich polskich firm, które mogą korzystać z obniżonej stawki podatkowej. Podatek CIT de facto stał się podatkiem od wielkich korporacji międzynarodowych.

Rząd wspiera przedsiębiorców poprzez działania takie jak:
•    obniżenie CIT dla małych podatników do 9% z 19%, które obowiązywały jeszcze w 2017 r.;
•    zwiększenie limitu stosowania stawki 9% CIT z 1,2 do 2 mln euro przychodu;
•    wprowadzenie możliwości korzystania z estońskiego CIT-u i licznych ulg np. IP Box, ulgi B+R czy ulgi na innowacyjnych pracowników.

Skomentuj artykuł: