Musk: roboty będą większym biznesem niż samochody Tesli 

Elon Musk lubi stawiać sobie ambitne cele. Wszystko wygląda na to, że w tym roku będą to humanoidalne roboty. Ostatnio oświadczył inwestorom, że „mogą one z czasem stać się bardziej znaczącym biznesem niż samochody”.

Robot, o którym mowa, jest częścią projektu o nazwie Optimus i został zaprezentowany w zeszłym roku przez tańczącego na scenie człowieka w kostiumie robota. Bot Tesli, jak został nazwany, będzie wykorzystywał te same systemy sztucznej inteligencji (AI), które pomogły zasilać pojazdy Tesli. Jednak nie powstał jeszcze żaden prototyp. 

Musk dodał również, że jeszcze niezbudowany robot będzie miał wysokość około 160 cm oraz ekran na swojej „twarzy”. Ponadto będzie w stanie podnieść 60 kg oraz przemieszczać się z prędkością około 8 km/h.

W tym tygodniu Musk oświadczył inwestorom, że pierwsze zastosowanie humanoidalnego robota będzie miało miejsce w fabryce Tesli, w której będzie przenosił różne części. Jednocześnie miliarder stwierdził, że w przyszłości to właśnie roboty pomogą rozwiązać niedobory siły roboczej. 

AGI (sztuczna inteligencja generalnie) odnosi się do zdolności maszyny do uczenia się lub rozumienia zadań aktualnie wykonywanych przez ludzi. Musk wcześniej ostrzegał, że sztuczna inteligencja grozi kresem ludzkiej cywilizacji. 

Musk lubi jednak trudne problemy, od autonomicznych samochodów po wycieczki na Marsa, i ma na swoim koncie wiele sukcesów. Rakiety wielokrotnego użytku SpaceX są powszechnie uważane za duży krok naprzód, na przykład w lotach kosmicznych. Jednak wcześniejsze wysiłki na rzecz stworzenia opłacalnych robotów humanoidalnych na masową skalę nie powiodły się. 

W czerwcu japoński konglomerat Softbank ogłosił, że produkcja Peppera, przyjaznego małego humanoida, została wstrzymana i rozpocznie się ponownie dopiero wtedy, gdy roboty będą potrzebne. 

Tymczasem roboty są coraz częściej używane w fabrykach na całym świecie, a według Międzynarodowej Federacji Robotyki obecnie w przemyśle wytwórczym działa średnio 126 robotów na 10 000 pracowników. Wielu ekspertów jednak sceptycznie odnosi się do planów Muska. 

Inżynier oprogramowania Accel Robotics Filip Piekniewski napisał na Twitterze: „Każdy, kto myśli, że Tesla faktycznie buduje humanoidalnego robota, żyje w alternatywnej rzeczywistości”. „Bazy na Marsie są bardziej prawdopodobne niż bot”. 

Profesor robotyki kognitywnej Tony Prescott z Uniwersytetu w Sheffield powiedział BBC News, że Musk stanie przed wieloma wyzwaniami.
 

- Gdyby był używany w fabryce, robot oparty na kołach byłby znacznie łatwiejszy do zbudowania i nie miałby problemów z równowagą – ale wtedy nie byłby humanoidalny

dodał. 

Nowe ukierunkowanie szefa Tesli na robotykę może rozczarować niektórych klientów jego firmy. Nie wprowadzi ona żadnych nowych modeli samochodów w 2022 roku. Musk znany jest także ze składania dość ambitnych obietnic. W 2019 roku zapowiedział na przykład, że Tesla będzie miała milion taksówek-robotów na drogach do końca 2020 roku. 

Źródło

Skomentuj artykuł: