Na giełdach wzrastają ceny ropy i miedzi

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. To będzie już 3. z kolei tydzień wzrostu notowań tego surowca - na razie o 1,5 proc. Wzrosty powiększają również notowania miedzi i innych metali bazowych na giełdzie metali LME w Londynie.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,90 USD, wyżej o 0,21 proc.

Ropa Brent w dostawach na X na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 45,03 USD za baryłkę, wyżej o 0,29 proc.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w WTI na NYMEX staniała o 0,8 proc., a Brent staniała na ICE o 1,0 proc.

Postępująca pandemia koronawirusa może pogorszyć prognozy ożywienia w globalnej gospodarce, a co za tym idzie, obniżyć popyt na paliwa.

Ropa naftowa w USA zdrożała w ciągu ostatnich miesięcy z poziomu poniżej zera - notowanych na początku czerwca - do ponad 42 USD obecnie, ale wzrosty cen surowca zostały przyhamowane w czasie, gdy wiele krajów walczy o pokonanie epidemii.

Amerykańskie zapasy ropy wprawdzie spadają, ale perspektywy przyszłego popytu na paliwa są ponure. Rafineria Exxon Mobil Corp. w Baton Rouge, w Luizjanie, zdecydowała o wstrzymaniu pracy jednego ze swoich działów ze względu na niskie zapotrzebowanie na paliwa. Nie jest wykluczone, że więcej rafinerii będzie redukować swoją produkcję.


Rosną notowania miedzy i innych metali bazowych na giełdzie w Londynie w reakcji na poprawę prognoz popytu na metale bazowe. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME drożeje o 0,4 proc. do 6.630,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,50 proc. do 3,0065 USD za funt.

Na rynkach poprawiają się perspektywy popytu na metale po tym, jak bank centralny Chin wsparł płynność dodając do systemu 700 mld juanów, aby podtrzymać ożywienie w chińskiej gospodarce po pandemii koronawirusa.

Z kolei zapasy miedzi monitorowane przez giełdę metali LME w Londynie są obecnie na najniższym poziomie od dekady i o ok. 1/3 niższe niż podczas szczytu w maju 2020 r.

Zapasy miedzi na LME wynoszą 104.425 ton - najniżej od 2007 r.

Do tego notowania amerykańskiego dolara są najniższe od 2 lat, a to powoduje, że inwestorzy chętniej nabywają surowce wyceniane w tej walucie.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 84 USD do 6.602,00 USD za tonę.

Od początku tego tygodnia miedź na LME zdrożała o 4,2 proc.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: