Na tym rząd nie planuje oszczędzać. Trzy kwestie

Nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie, czyli wydatkach na obronność, na osłonach w związku z inflacją i kryzysem energetycznym oraz na wydatkach prorodzinnych - oświadczył wiceminister finansów Artur Soboń pytany o plany oszczędnościowe, jakie mają przygotować resorty.

We wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że na posiedzeniu rządu poprosiła ministrów o przygotowanie planu oszczędnościowego na wypadek dodatkowych niespodziewanych wydarzeń kryzysowych. Dodała, że decyzje o tym, gdzie i jak dużych oszczędności należy szukać, będą podejmowali ministrowie odpowiedzialni za poszczególne części budżetowe.

- Umówiliśmy się na próg 5 proc. i jest to decyzja każdego z ministrów, w jakim zakresie te oszczędności będzie proponował i realizował – powiedziała Rzeczkowska.

Soboń pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o to, na czym mają polegać plany oszczędnościowe resortów odparł, że ministrowie sami najlepiej wiedzą, na czym zaoszczędzić.

Zapewnił, że rząd na pewno nie będzie oszczędzać na trzech kwestiach: "Po pierwsze bezpieczeństwo, czyli wydatki na obronność; po drugie: różnego rodzaju osłony i wsparcie w sytuacji kryzysu energetycznego i wysokiej inflacji, wreszcie: kontynuacja wydatków prorodzinnych, czyli takich, które wzmacniają kondycję rodzin w tym trudnym okresie".

Źródło

Skomentuj artykuł: