Największa transakcja na rynku półprzewodników. SoftBank sprzedaje Nvidii brytyjskie ARM.
Nvidia kupuje od SoftBank brytyjskiego producenta chipów ARM za 40 miliardów dolarów. Ta rekordowa suma to największa transakcja na rynku półprzewodników w historii. Ogłoszone w niedzielę porozumienie będzie sfinansowane zarówno poprzez gotówką jak i akcje.
Posunięcie to pozwoliłoby Nvidii (NVDA) - która produkuje głównie procesory graficzne do gier komputerowych i samojezdnych samochodów - stać się liderem w branży w zakresie takich urządzeń jak: smartfony, komputery PC oraz szerzej, robotyki i 5G, napisał w liście do pracowników dyrektor generalny Jensen Huang.
ARM projektuje chipy używane przez Apple (AAPL) i innych głównych producentów smartfonów. Firma ma siedzibę w Cambridge i jest znana jako jedna z odnoszących największe sukcesy firm technologicznych w Wielkiej Brytanii.
Nvidia poinformowała w niedzielę, że planuje utrzymać siedzibę ARM w Cambridge, a także rozszerzyć swój kampus o nowy ośrodek badawczy.
„Model biznesowy ARM jest doskonały. Utrzymamy model otwartego licencjonowania i neutralność wobec klienta, obsługując klientów z każdej branży na całym świecie, a także dalej rozszerzamy portfolio licencjonowania (własności intelektualnej) ARM” - napisał Huang.
Transakcja prawdopodobnie zostanie poddana szczegółowej analizie w Wielkiej Brytanii, gdzie niektórzy politycy obawiają się zachowania miejsc pracy w ARM. Rywale Nvidii - którzy kupują projekty chipów od ARM - również mogą się sprzeciwić.
Rzecznik premiera poinformował w poniedziałek, że rząd Wielkiej Brytanii nie zawaha się zbadać każdego przejęcia, które mogłoby mieć poważny wpływ na gospodarkę kraju.
Transakcja ma miejsce cztery lata po tym, jak SoftBank kupił ARM za 32 miliardy dolarów, co oznaczało największe przejęcie zagraniczne dokonane wówczas przez japońską firmę.
SoftBank pracował nad zbyciem aktywów w ostatnich miesiącach, ponieważ konglomerat szukał środków pieniężnych w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. W marcu ogłosił plan sprzedaży aktywów wartych 41 miliardów dolarów, a w zeszłym miesiącu podwoił się dzięki częściowej sprzedaży udziałów w swoim japońskim operatorze komórkowym.
Po tych wiadomościach Akcje SoftBank w Tokio wzrosły w poniedziałek o prawie 9%. „Financial Times” podał również, że SoftBank ponownie rozważa plan prywatyzacji spółki. SoftBank odmówił komentarza w sprawie tych doniesień.
"Przedsięwzięcie prawdopodobnie podniesie cenę akcji SoftBanku w Tokio" - napisał w notatce do klientów Jeffrey Halley, starszy analityk rynkowy w regionie Azji i Pacyfiku w Oanda.
Jeśli transakcja z ARM dojdzie do skutku, będzie to największa transakcja w branży półprzewodników.
Zgodnie z umową Nvidia zapłaci około 12 miliardów dolarów w gotówce i 21,5 miliarda dolarów w akcjach. SoftBank otrzyma mniej niż 10% udziałów w Nvidii, a japońska firma będzie również uprawniona do wypłaty do 5 miliardów dolarów, jeśli ARM osiągnie „określone cele finansowe”, według SoftBank. Firma nie ujawniła celów.
Transakcja ma zostać sfinalizowana w ciągu 18 miesięcy. Najpierw będzie musiała jednak uzyskać zezwolenia regulacyjne z Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin.