"Największe odkrycie od 40 lat". Nowe złoża ropy i gazu na lądzie w Wielkiej Brytanii

Jak informują brytyjskie media, jest to największe odkrycie ropy naftowej i gazu na Wyspach Brytyjskich od ponad 40 lat. Dzięki temu zmniejszające się rezerwy energetyczne tego kraju zostały znacznie zwiększone. Złoża te znajdują się w pobliżu wioski West Newton we wschodnim Yorkshire, około 35 kilometrów od Yorku. 

Firma Rathlin Energy ogłosiła, że odkrycie stanowi nową wspaniałą perspektywę, gdyż jest „jednym z największych odkryć na lądzie w Wielkiej Brytanii”. Zwiększyło to rezerwy Wielkiej Brytanii do 283 milionów baryłek ropy i 7,5 miliardów metrów sześciennych gazu.
W oparciu o analizy branżowe poinformowano, że Rathlin mógł zlokalizować złoża co najmniej 59 milionów baryłek ropy i 4,5 miliarda metrów sześciennych gazu, o łącznej wartości ponad 1 miliarda dolarów.

Jest to największe odkrycie na lądzie od czasu, kiedy British Gas zlokalizował złoża ropy naftowej  w Wytch Farm niedaleko Bournemouth w hrabstwie Dorset w 1973 r. Wynosiły one 570 milionów baryłek ropy. Wytch Farm, eksploatowane przez angielsko-francuskiego giganta Perenco, jest największym lądowym polem naftowym w Europie.

Analityk ds. Energii, Lucy King z Wood Mackenzie, powiedziała, że chociaż produkcja energii ze źródeł lądowych stanowi niewielką część ogólnej podaży w Wielkiej Brytanii, złoża krajowe, takie jak West Newton, mogą pomóc zlikwidować lukę produkcyjną w miarę zmniejszania się rezerw na Morzu Północnym.

Do tej pory Wielka Brytania zużywała dziennie średnio 1,5 miliona baryłek ropy i ponad 200 milionów metrów sześciennych gazu. Ale działalność poszukiwawcza w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku spadła do najniższego poziomu od lat 60. XX wieku, a 50 pól naftowych i gazowych na Morzu Północnym może zmniejszyć swą produkcję w ciągu pięciu lat.
King, która opisała odkrycie firmy Rathlin jako „znaczące dla Wielkiej Brytanii”, powiedziała: „Szacujemy, że od 2021 r. produkcja ropy i gazu gwałtownie spadnie. Projekty takie jak West Newton z pewnością mogą spowolnić ten spadek ”.

Jak szacują eksperci, wydobycie w West Newton może rozpocząć się pod koniec przyszłego roku po wywierceniu dwóch kolejnych odwiertów. Mniejszościowe udziały w koncesji posiadają: Union Jack Oil i Humber Oil & Gas.

Zdaniem Lucy King „ponieważ pole znajduje się na lądzie, znacznie zmniejszy to koszty wszelkich prac rozwojowych, oraz podniesie opłacalność. Złoża znajdują się około 35 kilometrów na północny zachód od terminalu Easington - jednego z sześciu głównych terminali gazowych w Wielkiej Brytanii – i przez to mogą łatwo zostać połączone z istniejącą infrastrukturą ”.

Źródło

Skomentuj artykuł: