NBP wprowadza nowe monety do obiegu

Złotą monetę 500 zł oraz srebrną 50 zł z wizerunkiem Władysław IV wprowadza do obiegu Narodowy Bank Polski. Nowe monety są kolejnym tematem w serii „Skarby Stanisława Augusta” - podał dziś bank centralny.

Monety przedstawiające Władysława IV z dynastii Wazów są siedemnastym tematem w serii „Skarby Stanisława Augusta” emitowanej od 2013 r.

"Ta wyjątkowa kolekcja jest odwzorowaniem słynnej osiemnastowiecznej serii medalierskiej z wizerunkami królów Polski, wykonanej na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Seria kolekcjonerska NBP będzie obejmowała 24 wizerunki monarchów – 23 z oryginalnej serii medalierskiej oraz dodatkowo portret Stanisława Augusta" - podał bank.

Na rewersie najnowszych monet – złotej i srebrnej – znajduje się przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu pędzla Marcella Bacciarellego) profilem w lewo. "Natomiast na awersie widnieje nieznacznie skrócony tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Syn Zygmunta III z Anny Austriaczki, za życia ojca wybrany na wielkiego księcia moskiewskiego roku pańskiego 1610, po śmierci ojca odziedziczył tytuł króla Szwecji, Smoleńsk jako zwycięzca uwolnił od oblężenia. Umarł bezdzietny, wśród utraconych nadziei na wiele królestw, w Mereczu roku pańskiego 1648, mając lat 53, w 16. roku panowania, dnia 20 maja" - podano.

Złota moneta o nominale 500 zł wyemitowano w nakładzie do 600 sztuk i można ją kupić za 18 tys. zł brutto. Nakład srebrnej monety o nominale 50 zł wynosi do 5000 sztuk, a cena – 750 zł brutto. Monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

NBP przypomniał, że Władysław Waza urodził się w 1595 r. w Łobzowie. Starannie wykształcony, jako sprawny wódz prowadził wiele wojen z Rosją, Turcją i Szwecją, uzyskując zwykle korzystne warunki pokojowe. W polityce wewnętrznej, przy dobrej sytuacji gospodarczej kraju, uregulował m.in. kwestie wyznaniowe, zreorganizował wojsko i stworzył polską flotę wojenną. Ufundował twierdze Władysławowo i Kazimierzowo.

Władysław IV zapisał się również jako mecenas nauki i sztuk pięknych, miłośnik teatru i opery. Wzniósł w Warszawie Kolumnę Zygmunta na cześć ojca

wskazała Marta Męclewska.

W informacji NBP poinformował, że te i inne monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, a także banknoty kolekcjonerskie oraz grafiki NBP od czwartku można oglądać w wersji 3D w aplikacji Moje NBP.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Źródło

Skomentuj artykuł: