Nie opłaca się zamian węgla na gaz?

Zamiana krajowego surowca na importowany zmuszałaby podatników do wydania dodatkowych 40 mld zł, a zastąpienie węgla gazem kosztowałaby aż o 199 mld zł więcej niż korzystanie z polskich zasobów - ostrzega Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

O zagrożeniach ze strony dyrektywy metanowej UE dla kopalń, o cenach węgla i kosztach jego produkcji w warunkach wojennego kryzysu oraz o rezultatach programu dystrybucji dla gmin i odbiorców detalicznych Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. mówił w porannej audycji Radia Katowice. Podkreślił, że wojna „wyceniła nasza bezpieczeństwo energetyczne” pokazując ogromną wartość własnych zasobów węglowych oraz energetyki opartej na tym paliwie. Rogala przypomniał też, że kopalnie PGG S.A. wydobyły w 2022 r. 22,6 mln t (97 proc. planu), co przy trudnościach, które wystąpiły w 2022 r., jest osiągnięciem na tle innych spółek.
- Obowiązują nas plany odejścia od węgla do 2049 r. i plan wydobycia jest degresywny z niewielkimi wyjątkami obecnie – przypomniał Tomasz Rogala.

Przyznał, że podziela krytyczną ocenę związkowców wobec planowanej przez UE dyrektywy, zakazującej emisji metanu z kopalń, która ma zostać przegłosowana przez Parlament Europejski w marcu tego roku. - Przepisy w proponowanym brzmieniu wprowadzają normę 5 t metanu/1000 t wydobytego węgla. Nie wiadomo, kto ją wymyślił, ale wiemy, że polskie kopalnie nie mogą spełnić tej normy. Kary mają być odstraszające i pozbawiające przedsiębiorcę możliwości zysku. Po trzecie importerzy węgla spoza UE będą składali tylko oświadczenie o własnych emisjach a UE nie ma żadnych narzędzi ich weryfikacji. To kolejna regulacja UE prowadząca do usunięcia europejskiego węgla przed czasem, jest to głęboko niesprawiedliwe – ocenił prezes PGG S.A., który w tym roku objął również ponownie kierownictwo Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Brunatnego i Kamiennego EURACOAL.

Poinformował, że w programie dystrybucji węgla opałowego dla gmin PGG S.A. zaopatrzyła 880 samorządów. Dostarczono dotąd do gmin 700 tys. t a do końca kwietnia wolumen ten wzrośnie jeszcze o ponad 1 mln t węgla. - Plan jest wykonywany, doskonale przydała się sieć KDW PGG S.A. (Kwalifikowanych Dostawców Węgla) – podsumował Tomasz Rogala.

Oceniając wyniki sklepu internetowego przypomniał, że ten kanał dystrybucji przeszedł gigantyczną ewolucję, z 800 użytkowników do prawie miliona obecnie. E-sklep sprzedał odbiorcom detalicznym ponad 1,5 mln t węgla opałowego, co jest ewenementem.

Tomasz Rogala podkreślił, że ceny polskiego węgla rosły podążając za rynkiem, jednak przez cały 2022 rok pozostawały głęboko poniżej poziomu cen węgla importowanego. Wzrost cen węgla w PGG S.A. nie nadążał za drastycznym wzrostem kosztów produkcji. Dla przykładu nakłady inwestycyjne z roku na rok zwiększyły się z 1 mld zł do 2,5 mld zł, a koszt materialnego zabezpieczenia produkcji (m.in. ceny elektryczności, materiałów, stali, urządzeń, usług i in.) wzrósł z 2,7 mld zł do ponad 7 mld zł.

Źródło

Skomentuj artykuł: