Niemcy mistrzami oszczędzania. W czasie koronakryzysu są bogaci jak nigdy

W czasie koronakryzysu mieszkańcy Niemiec stali się mistrzami oszczędzania i częściej inwestują na giełdzie – wynika z danych Niemieckiego Bundesbanku. Pomimo pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu gospodarczego Niemcy są tak zamożni jak nigdy.

Wartość zasobów pieniężnych prywatnych gospodarstw w RFN wyniosła na koniec 2020 roku prawie 7 bilionów euro – wynika z opublikowanych danych niemieckiego banku centralnego, Bundesbanku.

Majątek w formie gotówki, papierów wartościowych, lokat bankowych, jak również roszczeń ubezpieczeniowych wzrósł w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 211 miliardów euro w porównaniu do trzeciego kwartału i osiągnął rekordową wysokość 6,95 biliona euro. Jak zaznacza agencja DPA, dane nie zawierają jednak informacji o tym, jak rozkłada się ten majątek.

Według Bundesbanku wzrosły przede wszystkim zasoby gotówkowe i depozyty o łączną kwotę 74 miliardów euro, jak również nastąpił wzrost wartości inwestycji w akcje i inne udziały (o 61 miliardów).   

W obawie przed redukcją czasu pracy albo bezrobociem w wyniku koronakryzysu wielu mieszkańców Niemiec unikało wydatków, a zamknięcie większości sklepów w czasie lockdownu i ograniczenia w podróżowaniu zahamowały konsumpcję.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego stopa oszczędności w Niemczech była w zeszłym roku na rekordowo wysokim poziomie 16,3 procent. Oznacza to, że ze 100 euro dochodu do dyspozycji gospodarstwa domowe w Niemczech odłożyły ponad 16 euro.
Zazwyczaj obawiający się ryzyka gry na giełdzie ciułacze w ubiegłym roku więcej inwestowali w akcje albo fundusze.

Prywatne gospodarstwa domowe pozostały w czwartym kwartale bardzo aktywne na rynku kapitałowym

podał Bundesbank.

Od października do końca grudnia 2020 roku kupiły one akcje i jednostki funduszy o wartości 21 miliardów euro.

Według danych Niemieckiego Instytutu Akcji (DAI) liczba akcjonariuszy w Niemczech była w ubiegłym roku najwyższa od prawie 20 lat. Około 12,35 miliona osób posiadało akcje przedsiębiorstw i/albo fundusze akcyjne; to o 2,7 miliona więcej niż rok wcześniej. Więcej akcjonariuszy było w Niemczech ostatnio w 2001 roku – 12,9 miliona.

Akcje i fundusze nadal stanowią jednak tylko ułamek całego majątku pieniężnego gospodarstw domowych w Niemczech. Jak wynika z danych Bundesbanku, na koniec ubiegłego roku ulokowały one w akcjach i innych udziałach około 805 miliardów euro. W przypadku funduszy inwestycyjnych było to około 735 miliardów euro.

Największa część majątku pieniężnego gromadzona jest w gotówce i na lokatach bankowych, które wprawdzie aktualnie nie przynoszą odsetek, ale po które można sięgnąć w każdej chwili. Wartość zasobów gotówkowych i na lokatach bankowych wynosiła na koniec 2020 roku około 2,809 biliona euro.

Po odjęciu zadłużenia gospodarstw domowych ich majątek pieniężny wzrósł o 187 miliardów euro, do 4,99 biliona euro.

Źródło

Skomentuj artykuł: