Niemcy. Rekordowy wzrost cen prądu

Takiego wzrostu cen energii elektrycznej w ciągu roku jeszcze nie było. Dla przeciętnej rodziny to dodatkowy wydatek rzędu 500 euro.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ceny energii elektrycznej wzrosły w Niemczech o prawie 40 procent – wyliczył portal porównawczy Verivox. Portal szacuje, że dynamika cen dla odbiorców końcowych „dramatycznie przyspieszyła”.

Jak obliczono, trzyosobowa rodzina zużywająca rocznie 4000 kilowatogodzin (kWh) zapłaciła za prąd w styczniu 2021 r. średnio 1171 euro. W styczniu 2022 r. za tę samą ilość kilowatogodzin trzeba będzie zapłacić 1626 euro. Odpowiada to wzrostowi o 38,8 procent. Średnio wydatki z budżetu domowego na energię elektryczną wzrosną o 455 euro rocznie – alarmuje Verivox.

Ceny energii elektrycznej w Niemczech są rekordowo wysokie. Nigdy wcześniej konsumenci w tym kraju nie musieli wydawać tak dużo na prąd

wyjaśnia Thorsten Storck, ekspert ds. energii firmy Verivox.

Wzrost o 40 procent w ciągu zaledwie dwunastu miesięcy przekracza „granicę wytrzymałości wielu niemieckich gospodarstw domowych” – dodaje. „Poprzednio wzrost o takiej skali rozciągał się na dwanaście lat”.

Tymczasem koncerny energetyczne uzasadniają podwyżki cen przede wszystkim wzrostem cen hurtowych. A te „od połowy 2021 r. po prostu eksplodowały” – wyjaśnia Verivox. W międzyczasie koszty dostawców za energię elektryczną dostarczoną w ciągu jednego roku na giełdzie energii elektrycznej EEX wzrosły ponad czterokrotnie, na rynkach spotowych, gdzie energia elektryczna jest sprzedawana w krótkim czasie, ceny w szczytowym momencie wzrosły nawet siedmiokrotnie.

Przede wszystkim dostawcy, którzy w krótkim czasie gromadzą zapasy energii elektrycznej na rynku, znaleźli się w ostatnich miesiącach pod silną presją, aby przenieść rosnące koszty zakupu na swoich klientów

twierdzi Thorsten Storck.

Przewiduje on, że ten trend będzie się niestety utrzymywał w kolejnych miesiącach.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: