Niemieckie firmy z coraz większym zaniepokojeniem obserwują konflikt między Brukselą a Warszawą dotyczący praworządności i zakresu obowiązywania prawa UE w Polsce. Włączenie Polski do europejskiego rynku wewnętrznego było sukcesem, którego nie wolno lekkomyślnie podważać – ostrzegają niemieckie firmy aktywne na wschodzie UE.
Stowarzyszenie Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki w wydanym w tym tygodniu oświadczeniu zwraca uwagę na bardzo bliskie powiązania gospodarcze Polski i Niemiec i ostrzega przed spekulacjami na temat możliwości wyjścia Polski z UE. „Polska jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec na całym świecie. Polska, a także Węgry są poza tym ważnymi lokalizacjami dla inwestycji i innowacji ze strony niemieckich firm. Zainwestowały one w tych krajach prawie 56 miliardów euro i zatrudniają tam ponad 600 tys. pracowników. Wobec tego uważamy spekulacje o polexicie albo wyjściu Węgier z UE za nieodpowiedzialne” – napisano w oświadczeniu.
Przewodniczący Komisji Oliver Hermes podkreśla, że Niemcy i niemiecka gospodarka jeszcze przed 2004 rokiem z dużym zaangażowaniem działały na rzecz członkostwa Polski i Węgier w UE. „Wierzyliśmy w sukces partnerstwa, otwartych granic i członkostwa obu krajów w europejskim rynku wewnętrznym. Nasze oczekiwania spełniły się z nawiązką. Tego sukcesu nie można lekkomyślnie ryzykować” – napisał.
Hermes dodał, że opóźnienia w rozdziale środków unijnych uderzają także w niemieckie przedsiębiorstwa w Polsce, bo współfinansowane przez UE inwestycje są, od 2004 roku, ważnym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy.
Przewodniczący Komisji dodaje, że także Unia Europejska nie może mieć żadnego interesu w trwałym osłabianiu tych dwóch prężnie rozwijających się krajów członkowskich. „Dlatego wzywamy obie strony do opanowania. W tej chwili powinno się stawiać na dialog i kooperację zamiast na postępującą konfrontację”.
Stowarzyszenie Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki istnieje od 1952 roku i reprezentuje interesy firm z Niemiec, działających w 29 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Europy Południowo-Wschodniej, państw kaukaskich oraz Azji Centralnej.