Nowe firmy zainwestują 0,7 mld zł w ŁSSE. Najwięcej Amerykanie

Do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w pierwszym kwartale 2021 r. dołączyło 15 nowych firm. Zamierzają zainwestować blisko 700 mln zł. Utrzymają i stworzą ponad tysiąc miejsc pracy. Wśród nich znalazło się 13 firm produkcyjnych i dwie świadczące usługi - nowoczesne centrum danych i logistyka dla sektora e-commerce. 

Łódzka Strefa przez pierwsze trzy miesiące 2021 r. pozyskała najwięcej inwestorów w historii działalności spółki, czyli od 24 lat. 15 wydanych dla firm decyzji o wsparciu to o sześć więcej niż w trzech pierwszych miesiącach ub.r., kiedy pandemia była we wczesnej fazie.

Z oferty strefy do końca marca skorzystało pięciu inwestorów zagranicznych, z Włoch, Belgii, Szwecji, Tajlandii i USA. Najwięcej, bo ponad 300 mln zł zainwestują Amerykanie, którzy zamierzają zbudować w Warszawie nowoczesne Data Center o powierzchni ponad 2 ha. Będzie wyposażone w najnowsze systemy chłodzenia, pozwalające na ograniczanie zużycia energii. 

Jesteśmy trzecią strefą na świecie i najlepszą w Europie według rankingu fDi Magazine. Tak dobry wynik przekłada się bezpośrednio na rozpoznawalność Łódzkiej Strefy w świecie. Dodatkowo powoduje, że globalne firmy u nas inwestują

wyjaśnia Marek Michalik, prezes Łódzkiej SSE. 

Pozycjonujemy Łódzką Strefę jako idealne miejsce dla inwestycji w nowoczesne usługi dla biznesu, centra shared services czy branży IT. Budowa Data Center przez spółkę Waw11 z amerykańskim kapitałem, czy wcześniejsza inwestycja szwajcarskiej firmy Alcon w nowoczesne centrum usług wspólnych pokazuje, że Łódzka Strefa jest dobrym miejscem dla takich inwestycji. Prognozujemy dalsze lokowanie się w Warszawie, a mamy nadzieję że także w Łodzi, inwestycji o takiej charakterystyce

dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej SSE. 

Wśród polskich firm największe inwestycje, przekraczające 30 mln zł nakładów, planują firmy: Janmar Centrum i POPRAVA – producenci opakowań z tektury falistej. W tym gronie znalazł się także inwestor z Rawy Mazowieckiej działający w sektorze przetwórstwa mięsa. Mowa o firmie Food Service, która zamierza zwiększyć moce produkcyjne. 

Na liście inwestorów Łódzkiej Strefy w 2021 r. jak dotąd znalazły się 2 duże, 10 średnich i 3 małe firmy. Zdecydowanie dominują polscy inwestorzy z sektora MŚP - stanowią blisko 66 proc. Jeszcze kilka lat temu było to blisko 30 proc.

Trend się odwrócił w 2018 r. po wprowadzeniu Polskiej Strefy Inwestycji. Dziś można inwestować właściwie na dowolnym terenie i starać się o zwolnienie w podatku. Procedura jest uproszczona i decyzję o wsparciu inwestor może otrzymać właściwie w niecały miesiąc. Warunkiem koniecznym jest jednak zgłoszenie się do nas przed rozpoczęciem inwestycji, dlatego zawsze apeluję do firm, żeby na początku inwestycyjnych planów zadzwoniły do Łódzkiej Strefy i przekonały się czy mogą otrzymać pomoc publiczną

wyjaśnia Marek Michalik, prezes ŁSSE. 

Inwestycje do 30 mln zł nakładów zamierza realizować Fabryka Mebli „Meblosiek” zlokalizowana niedaleko Wieruszowa. Produkująca meble na rynek polski, ale także za granicę. Europochette Polska z Tomaszowa Mazowieckiego zajmująca się produkcją wyrobów z papieru, np. serwetek, bieżników, podkładek pod talerze. Producent przyczep campingowych, firma Tomplan czy Tartak Witkowscy tworzący prefabrykaty budowlane z drewna. Tartak z okolic Wielunia zamierza postawić na badania i rozwój nowych technologii związanych z ekologicznym budownictwem. 

Źródło

Skomentuj artykuł:

N