Nowy fundusz unijny dla rozwoju także polskiej gospodarki

Startuje Program InvestEU, który pomoże zwiększyć konkurencyjność gospodarki w naszym kraju. Jego finansowy filar - Fundusz InvestEU, to następca Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Polska znajduje się w czołówce krajów, które najlepiej wykorzystują pieniądze z EFIS.

Podobnie jak w przypadku EFIS, Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (MFFiPR), będzie koordynatorem Programu InvestEU po stronie rządowej.

- Polska odniosła duży sukces w EFIS. Zajęliśmy 5. miejsce w UE pod względem liczby zatwierdzonych dużych projektów oraz 6. miejsce w UE pod względem kwoty wykorzystanego wsparcia. Polska znalazła się zaraz za największymi gospodarkami UE. Będziemy dążyć do tego, by powtórzyć ten sukces w zakresie InvestEU

mówi Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Fundusz InvestEU przyjmie postać instrumentu zwrotnego m.in. pożyczek, gwarancji czy wykupu długoterminowych obligacji. Wsparcie z Funduszu ma mobilizować zarówno prywatne, jak również publiczne środki na inwestycje o strategicznym znaczeniu dla gospodarki.

Wsparcie zwrotne z Funduszu InvestEU może stanowić atrakcyjne uzupełnienie dla finansowania inwestycji w Polsce ubiegających się o wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy, czy Polityki Spójności. Fundusz InvestEU to instrument dostępny dla inwestycji prywatnych, publicznych, jak i tych realizowanych w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inwestycje, które mogą ubiegać się o wsparcie z Funduszu InvestEU muszą wpisywać się w co najmniej jeden z czterech segmentów:

  • zrównoważona infrastruktura (transport, energetyka, łączność cyfrowa, odpady);
  • badania naukowe, innowacje i cyfryzacja (transfer wyników badań naukowych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, wspieranie rozwoju działalności innowacyjnych przedsiębiorstw);
  • MŚP (preferencyjne finansowanie zwrotne dla MŚP i małych spółek o średniej kapitalizacji);
  • inwestycje społeczne i umiejętności (kształcenie, szkolenia, infrastruktura społeczna, innowacje społeczne, opieka zdrowotna i opieka długoterminowa).

Do końca 2020 roku polskie podmioty pozyskały ponad 19 mld zł w ramach EFIS. Można przyjąć szacunkowo, że 1 euro wsparcia EFIS wygenerowało 4,33 euro inwestycji w Polsce. Mamy bardzo dobry wynik inwestycji strategicznych realizowanych ze wsparciem EFIS, mimo że w Polsce dużą konkurencją dla EFIS są dotacje unijne. Rozpoczynamy poszukiwania nowych inwestycji do realizacji z Programu InvestEU

mówi Waldemar Buda, wiceszef resortu FFPiR.

Wśród projektów powstających przy wsparciu EFIS można wymienić grupy inwestycji należących do różnych branż i sektorów: medycyny (np. budowa Warszawskiego Centrum Symulacji Medycznych), energetyki (finansowanie programów inwestycyjnych grup Energa i Tauron), transportu (Trasa Łagiewnicka w Krakowie), czy mieszkalnictwa (programy budowy mieszkań w Poznaniu i Szczecinie) oraz szereg inwestycji z sektora przemysłu spożywczego.

Źródło

Skomentuj artykuł: