Nowy najbogatszy człowiek w Chinach! Zrobił majątek na wodzie butelkowanej

Obecnie najbogatszą osobą w Chinach jest Zhong Shanshan, potentat wody butelkowanej. W ostatnim czasie przegonił z pierwszego miejsca założyciela Alibaba, Jacka Ma.

Zhong Shanshan założył Nongfu Spring w 1996 roku w prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu Chin. Indeks miliarderów Bloomberga plasuje obecnie Shanshana na pierwszym miejscu w Chinach z majątkiem w wysokości 58,7 miliarda dolarów.

Niedawny wzrost notowań jego firmy produkującej wodę butelkowaną na giełdzie oraz pakiet kontrolny producenta szczepionek pomogły mu znacznie zwiększyć fortunę firmy.

Nazywany „Samotnym Wilkiem”, Zhong jest obecnie drugą najbogatszą osobą w Azji, po indyjskim Mukeshem Ambanim, miliarderem stojącym za Reliance Industries.

Zhong zajmuje obecnie 17. miejsce na liście 500 najbogatszych ludzi na świecie.

Większość nowych miliarderów w Chinach pochodzi z branży technologicznej. Jednak rosnące napięcia między Chinami a USA w związku z Huawei, TikTok i WeChat spowodowały spadek wyceny chińskich akcji spółek technologicznych.

Chiński sektor spożywczy rywalizuje teraz z przemysłem technologicznym o pierwsze miejsca na liście najbogatszych ludzi biznesu w tym kraju. W kwietniu spółka Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise pana Zhonga była notowana na chińskiej giełdzie. Jego pakiet kontrolny w firmie sprawił, że jego ogólny majątek wzrósł do sierpnia aż o 20 miliardów dolarów.

Firma farmaceutyczna twierdzi, że nawiązała współpracę z dwoma uniwersytetami w celu opracowania szczepionki przeciwko Covid-19.

Tymczasem akcje Nongfu Spring wzrosły o 54% w pierwszym dniu handlu na początku tego miesiąca na giełdzie w Hongkongu.

Butelki Nongfu Spring z czerwonymi nakrętkami są sprzedawane w całym kraju, od małych sklepów po luksusowe hotele. Firma sprzedaje również herbaty, smakowe napoje witaminowe i soki.

Udane notowanie na giełdzie sprawiło, że Zhong znalazł się w pierwszej trójce najbogatszych ludzi w Chinach, obok pana Ma z Alibaby i szefa Tencent, Pony Ma.

Spadek koniunktury w tym tygodniu spowodował, że chiński potentat przesunął się w górę w rankingach bogactwa.

Pan Zhong może jednak nie na długo wyprzedzić Jacka Ma, który zajmował pierwsze miejsce przez ostatnie sześć lat.

Wspierana przez Alibaba Ant Group ma wejść na giełdy w Chinach i Hongkongu w przyszłym miesiącu, co jeszcze bardziej zwiększy zamożność ich szefa. Firma zajmująca się płatnościami online mogłaby zarabiać około 28 miliardów dolarów, gdyby osiągnęła wycenę 250 miliardów dolarów, do której dążyła.

Źródło

Skomentuj artykuł: