Obniżka cen gazu dla małych firm

Mniejsi odbiorcy biznesowi będą mogli skorzystać z czasowej, automatycznej obniżki ceny gazu. Będzie ona obowiązywać to końca lutego 2022 r. - powiedział w weekendowym "Super Expressie" wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

- Odpowiedzią naszego rządu na ekstremalnie trudną sytuację na rynku gazu jest cały szereg propozycji, które mają chronić Polaków - stwierdził w rozmowie z gazetą wicepremier Sasin.

Wskazał, że rząd zmienił prawo energetyczne.

- Dzięki czemu umożliwiliśmy podmiotom takim jak PGNiG rozłożenie podwyżek w czasie - zaznaczył Sasin. Przypomniał, że przygotowano dwie Tarcze Antyinflacyjne, dodatek osłonowy i ustawę, która chroni Polaków i instytucje wrażliwe przed gigantycznymi podwyżkami cen gazu.

- Chętnie objęlibyśmy taryfami, jakie obowiązują odbiorców indywidualnych małych i mikro przedsiębiorców, takich jak zakłady fryzjerskie, piekarnie czy inne zakłady usługowe

zapewnił Sasin.

Wyjaśnił, że rząd nie może tego zrobić ze względu na zasady narzucone przez UE. "Wynika to z tzw. dyrektywy gazowej z 13 lipca 2009 r." - przypomniał.

Sasin zwrócił uwagę w rozmowie z gazetą, że są firmy takie jak PGNiG, które pozostają w państwowych rękach.

- Dlatego zleciłem, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, mają podjąć działania, które ulżą również przedsiębiorcom - stwierdził. Przypomniał, że od piątku 14.01 obowiązują ich niższe taryfy.

- Ze względu na to, że sytuacja na rynku nieco się stabilizuje, PGNiG może to uwzględnić w taryfach. W efekcie 14 stycznia weszła w życie obniżka cen gazu w wysokości 25 proc. dla klientów biznesowych - zaznaczył.

Dodał, że z automatycznej obniżki, która będzie obowiązywać do końca lutego tego roku, będą mogły skorzystać między innymi piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe.

- Obniżka była możliwa dzięki temu, że na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zaopatruje się PGNiG, ceny gazu nieco spadły, choć jeszcze w grudniu notowały rekordowe poziomy

 

wyjaśnił Sasin.

Dodał, że pokazuje to z jak niestabilną sytuacją mamy do czynienia. 

Źródło

Skomentuj artykuł: