Obronność, ratownictwo, monitoring środowiska – do tego można wykorzystać drony

Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań dronowych. Niektórzy koncentrują się na kwestiach obronnych, inni na ratownictwie, badają wycieki, ulatniające się gazy, a SoftBlue do monitorowania zanieczyszczeń powietrza – mówi dla portalu FilaryBiznesu.pl Michał Kierul, prezes SoftBlue.

Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań dronowych. Michał Kierul, prezes SoftBlue podaje, że niektórzy koncentrują się na kwestiach obronnych, inni na ratownictwie, badają wycieki, ulatniające się gazy, a SoftBlue do monitorowania zanieczyszczeń powietrza.

Urządzenia te dotarły nawet na Marsa, gdzie dron Ingenuity niedawno wykonał już trzeci lot nad powierzchnią tej planety. O potencjale dronów świadczą też rozwiązania Amazonu, który planuje dostarczać przesyłki za pośrednictwem dronów. W Polsce również powstają pierwsze programy pilotażowe z wykorzystaniem dronów w transporcie. Jest to ogromna gałąź biznesu, która do 2030 r. ma być warta globalnie 92 mld USD. Polacy czują się na tym rynku bardzo swobodnie, tworzymy naprawdę konkurencyjne rozwiązania. Mamy bardzo zaawansowany status prawny, który ułatwia rozwijanie tej gałęzi gospodarki. W polskiej przestrzeni powietrznej zarejestrowano już ponad 100 tys. urządzeń

mówi dla FilaryBiznesu.pl Michał Kierul.

SoftBlue jest pionierem na Polskę w tematyce antysmogowej. Jest twórcą innowacyjnego systemu do mobilnego badania jakości powietrza i monitorowania smogu – AirDron.

Bydgoska firma do dziś wspiera większość polskich gmin w walce z zanieczyszczeniami za pośrednictwem innowacyjnego systemu głowicy drona, badającego stan pyłu zawieszonego wydobywającego się z kominów. Na podstawie tego tworzone są raporty środowiskowe.

Wykorzystanie dronów do monitoringu to dziś bardzo szeroki obszar rynku. Urządzenia te pomagają monitorować na przykład stan zanieczyszczenia powietrza. Jeden z naszych produktów – AirDron – jest już w pełni skomercjalizowany. Produkt posiada określony algorytm do badania, który zamierzamy rozszerzyć. Urządzenie jest wdrożone w wielu jednostkach samorządu terytorialnego. Co ciekawe, sektor prywatny także korzysta z naszej infrastruktury. Istotne jest to, że drony pozwalają pozyskać ogromny pakiet danych. A to w połączeniu z rosnącym trendem IoT generuje możliwości łączenia poszczególnych rozwiązań

dodaje Kierul.

Efektem prac zespołu SoftBlue jest wysoce wyspecjalizowane urządzenie, które może zostać zintegrowane z bezzałogowym statkiem wielowirnikowym lub działać w sposób autonomiczny.

Niewielka waga głowicy – ok. 700 g – umożliwia wszechstronne możliwości montażu. Głowica AirDron współpracuje z platformami np. serii DJI Matrice. Pionierski system badania spalin dostarcza i aktualizuje w czasie rzeczywistym dane na temat rodzaju spalanego paliwa czy tworzyw. Razem z AirDron można wygodnie, szybko i bezbłędnie dokonać oceny sytuacji i co najważniejsze – w sposób bezpieczny.

Źródło

Skomentuj artykuł: