Ogromne zainteresowanie Mieszkaniami Plus w Katowicach

Blisko 700 wniosków wpłynęło w poniedziałek do godz. 13. w naborze najemców 513 mieszkań, powstających w ramach rządowego programu mieszkaniowego na katowickim osiedlu Nowy Nikiszowiec. Nabór rozpoczął się tego dnia o godz. 10. i potrwa do końca stycznia br.

Jak poinformowała rzeczniczka spółki PFR Nieruchomości Katarzyna Fiuk, do godz. 13. wpłynęło 686 wniosków i nadal szybko ich przybywało.

Rozpoczęta ponad dwa lata temu inwestycja jest w Polsce największą powstającą w ramach rynkowej części rządowego programu Mieszkanie Plus. Mieści się w pobliżu jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych osiedli robotniczych w kraju - ponad 100-letniego Nikiszowca, na blisko 5,5-hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku.

Rozpoczęcie naboru najemców było kilkakrotnie przesuwane. Obecnie przedstawiciele PFRN chcą, aby cały proces potrwał cztery miesiące, by rozpocząć zawieranie umów najmu w maju.

Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku do końca stycznia 2021 r. i dostarczenie dokumentów do końca lutego. Pierwsza część naboru odbywa się online. Wnioski można składać przez stronę katowice.mdr.pl. Dla osób, które nie posługują się internetem, zapowiedziano uruchomienie systemu pomocy telefonicznej.

Pierwszy etap naboru to przyznanie punktów na podstawie kryteriów społecznych przyjętych przez katowicki samorząd. Następnie miasto przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów.

Wśród ubiegających się o mieszkania na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach.

Druga część procedury będzie polegała na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej potencjalnych najemców.

Katowicka inwestycja powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. W Nowym Nikiszowcu dostępne będą mieszkania różnej wielkości - od 36 mkw. do 94,5 mkw. Na osiedlu będzie też 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 mkw do ponad 220 mkw. Składające się na osiedle trzy kwartały budynków są na różnych etapach zaawansowania.

Nowe osiedle jest położone w pobliżu Mrówczej Górki i Nikiszowca, którego zabytkowa architektura inspirowała projektantów z warszawskiej pracowni 22Architekci. Układem urbanistycznym i wyglądem nowe domy nawiązują do pierwowzoru. Architekci zaproponowali charakterystyczny ceglasty kolor elewacji i rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Kolorystyka elewacji odnosi się do nikiszowskich tradycji.

Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka celowa MDR Katowice z siedzibą w Warszawie, utworzona przez PFR Nieruchomości oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W przyszłości w ramach programu mieszkaniowego w Katowicach zaplanowano budowę także ok. 500 kolejnych mieszkań modelowych zbudowanych na 6-hektarowym terenie w dzielnicy Szopienice.

Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany 12 października 2016 r. w Katowicach jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Spółka PFRN, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają w całym kraju jako alternatywa dla zakupu mieszkania na kredyt. PFRN deklaruje, że to propozycja dla osób, które rozpoczynają karierę zawodową, młodych rodzin, a nieposiadających zdolności kredytowej lub niezainteresowanych kupnem mieszkania.

Źródło

Skomentuj artykuł: