Otwarcie nowego zakładu Mercedesa w Jaworze z udziałem premiera

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Mercedes-Benz Group AG. Firma ogłosiła, że otworzy nowy zakład w Jaworze, pierwszą na świecie fabrykę samochodów dostawczych Mercedesa, która będzie produkować wyłącznie elektryczne auta. Wartość inwestycji wyniesie 1,3 mld euro. Fabryka ma w przyszłości zatrudniać 2,5 tys. osób. Jak zaznaczył premier, polski rząd tworzy dla inwestorów najlepsze możliwe środowisko do inwestowania, zarówno od strony podatkowej, jak i regulacyjnej.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska łączy kształcenie na uczelniach i w nowych szkołach branżowych z potrzebami inwestorów. - Nie chcemy już dziś konkurować z innymi państwami regionu, kto zaoferuje niższe koszty pracy - podkreślił szef rządu. - Obecnie zależy nam na wysokiej jakości pracy, a więc na dobrym wykształceniu oraz na wysokich wynagrodzeniach - wyjaśnił.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na jakość produktu. - Znana na całym świecie jakość marki Mercedes spotyka się w Jaworze z jakością pracy polskich inżynierów, menedżerów projektów i pracowników. Tworzy się w ten sposób najlepsze możliwe środowisko do inwestowania - dodał.

Firma Mercedes-Benz zdecydowała, że otworzy nowy zakład w Jaworze na Dolnym Śląsku. Będą w nim produkowane w pełni elektryczne samochody dostawcze. Wartość inwestycji wyniesie 1,3 mld euro. Mercedes-Benz Group AG zainwestuje w Jaworze na Dolnym Śląsku (teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park" w Wałbrzychu) 1,3 mld euro. Zatrudnienie znajdzie ponad 2500 osób.

Firma będzie produkowała duże samochody dostawcze (model zamknięty - furgony) oparte na architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture). VAN.EA to podstawa dla wszystkich eVanów Mercedes-Benz w segmencie średnim i dużym, które będą wprowadzane na rynek od 2025 roku. Rozpoczęcie inwestycji przewidywane jest na listopad 2023, a produkcja na styczeń 2026 r.

Skomentuj artykuł: