Otwarte dane mogą pomóc w sytuacjach kryzysowych, takich jak walka z koronawirusem

Zgodnie z oficjalną definicją, za otwarte dane można uznać dane instytucji lub urzędów, z których może korzystać każdy obywatel. Informacje te są ogólnodostępne w internecie i muszą spełniać określone kryteria: czytelności, zrozumiałości, użyteczności i zgodności ze standardami i przepisami prawa. Cechą otwartych danych jest możliwość przetwarzania i analizowania ich na własny użytek.

Na wniosek organu Komisji Europejskiej – Europejskiego Portalu Danych - firma Capgemini Invent przygotowała raport „Wpływ ekonomiczny otwartych danych. Możliwości tworzenia wartości w Europie”.  

Celem publikacji jest ocena wartości ekonomicznej otwartych danych. Jak pokazują dane z raportu, wartość rynku otwartych danych nieustannie rośnie. W 2019 r. wartość sektora plasowała się na poziomie 184,45 mld euro. W najkorzystniejszym scenariuszu w ciągu najbliższych pięć lat wartość tego sektora osiągnie pułap 334,20 mld euro. Rozwój w zakresie otwartych danych widoczny jest także w przypadku wzrostu liczby pracowników tego sektora. W 2019 r. zatrudnionych było ponad 1 mln osób, a  prognozy wskazują, że do 2025 r. liczba osób pracujących na rzecz open data będzie oscylowała w granicach 2 mln.

International Data Corporation prognozuje, że w 2020 r. gospodarka UE oparta na otwartych danych osiągnie wartość 388 mld euro. Beneficjentami otwartych zasobów informacji będą wszystkie sektory – począwszy od administracji państwowych, poprzez placówki edukacyjne, naukowe, organizacje produkcyjne i usługowe. Największy wpływ mają sektory: administracyjny, naukowy/techniczny, informatyczny/komunikacyjny, transportowy.

Możliwości korzystania z otwartych danych zwiększa wydajność w wielu sektorach. Wśród korzyści wynikających z powszechności i ciągłego rozwoju w zakresie open data można wyróżnić m. in. oszczędność czasu. Raport Capgemini Invent wskazuje, że dzięki otwartym danym w transporcie publicznym zaoszczędzono 27 mln roboczogodzin. A dane przetwarzane w czasie rzeczywistym za pomocą nawigacji pozwoliły kierowcom zaoszczędzić  nawet 730 mln godzin. W najbardziej zatłoczonych miastach Europy w godzinach szczytu można zaoszczędzić nawet 5,5 proc. czasu na przejazd wykorzystując open data.

Raport wskazuje, że już teraz 49 proc. organizacji korzysta z publicznych danych, a 77 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększyć wykorzystywania open data na swoje potrzeby. W 46 proc. przypadków organizacji wykorzystanie otwartych danych ma wpływ na przychody firmy. Badanie pokazało także, że przedsiębiorstwa nie tylko korzystają z dostępnych zasobów informacji, ale także same je tworzą. Aż 58 proc. ankietowanych firm udostępnia niektóre swoje dane, tym samym rozszerzając bazę otwartych danych.

Najszlachetniejszą z wartości, które niesie open data jest zwiększenie szans na ocalenie ludzkiego życia. Za pomocą open data wykorzystanych w specjalnym narzędziu opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia Zambii uratowano 290–400 tys. osób, dzięki lepszej alokacji zasobów do walki z malarią. Usprawnienia komunikacyjne przyczyniły się do ratowania życia pacjentów w kryzysowych sytuacjach. Szacuje się, że dzięki skróceniu  czasu dotarcia do pacjenta o minutę, udało się uratować do 202 tys. osób więcej. Skoro rozprzestrzenianie się malarii zostało wyhamowane przy ich wsparciu, co uratowało setki tysięcy ludzkich istnień, to mogą być one pomocne w walce z koronawirusem.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: