Ozdoba: Prawie żaden samorząd nie popiera inicjatywy m. st. Warszawy

Organizacja jest przeciwna zniesieniu zasady samobilansowania się systemu gospodarki odpadami - wynika z odpowiedzi Związku Miast Polskich (ZMP), skupiającego największe miasta w Polsce, na pismo wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby ws. finansowania systemu gospodarki odpadami.

Jak przypomina resort klimatu i środowiska m.st. Warszawa jako powód podwyżek opłat dla mieszkańców za odpady komunalne wskazywało brak możliwości dopłacania z budżetu gminy do systemu gospodarki odpadami. W kampanii informacyjnej stołecznych władz, jako powód podwyżek wskazywana jest tzw. „nowa ustawa”, uniemożliwiająca samorządom możliwości dopłacania do systemu. Wspomniane przepisy obowiązują jednak od lat, a dokładniej od 2011 roku.

Chcąc uwzględnić różne stanowiska i potrzeby, miast oraz gmin, dotyczące ewentualnych zmian finansowania systemu gospodarki odpadami wynikających z tej ustawy, 16 kwietnia 2021 r. wiceminister Jacek Ozdoba skierował do Związku Miast Polskich prośbę o opinię w tej sprawie.

W odpowiedzi na pismo wiceministra klimatu i środowiska, Związek Miast Polskich wskazał, że nie widzi możliwości zmiany art. 6r ustawy.

Dopłacanie oznaczałoby bowiem w istocie dotowanie z pieniędzy podatników tych, którzy dziś płacą ewidentnie zbyt mało albo nie płacą wcale, co byłoby jaskrawo niesprawiedliwe

można przeczytać w oświadczeniu dyrektora Biura ZMP Andrzeja Porawskiego.

Stanowisko ZMP pokazuje, że prawie żaden samorząd nie popiera inicjatywy m. st. Warszawy, jest to zaskakujące, ponieważ na prawie 2500 gmin głos stolicy jest osamotniony

dodaje wiceminister Jacek Ozdoba.

W najbliższym czasie do parlamentu trafią kolejne zmiany zaakceptowane przez stronę samorządową. Będą to propozycje rozwiązań, które podniosą jakość zagospodarowania odpadów, jednocześnie starając się obniżyć koszty funkcjonowania systemu dla mieszkańców.

Skomentuj artykuł:

N