Pandemia może kosztować światową gospodarkę 8,8 biliona dolarów

Według Asian Development Bank (ADB) pandemia koronawirusa może kosztować światową gospodarkę od 5,8 do 8,8 miliarda dolarów. To ponad dwukrotnie więcej niż szacunki z zeszłego miesiąca. Kwota ta stanowi 6,4–9,7% światowej produkcji gospodarczej.

Wydaje się, że środki mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się Covid-19 nadal paraliżują działalność gospodarczą na całym świecie.

Władze wielu najbardziej rozwiniętych krajów świata oraz instytucje międzynarodowe podjęły agresywne działania, aby złagodzić skutki wybuchu epidemii.

„Ta nowa analiza przedstawia szeroki obraz bardzo znaczącego potencjalnego wpływu Covid-19 na gospodarkę”

oświadczył główny ekonomista ADB, Yasuyuki Sawada.

„Podkreśla ona także ważną rolę, jaką mogą odgrywać interwencje polityczne, które pomagają łagodzić szkody dla gospodarek”

dodał.

ADB oznajmiła, że górna granica zakresu opiera się na założeniu, że ograniczenie ruchu i działalności firm potrwa sześć miesięcy, podczas gdy dolna granica zakłada, że ograniczenia będą obowiązywać przez trzy miesiące.
Banki centralne na całym świecie podjęły agresywne działania, aby obniżyć stopy procentowe i wprowadzić masowe środki stymulujące, by pomóc w zwalczaniu skutków pandemii, która wstrząsnęła rynkami finansowymi i wzbudziła obawy przed głęboką globalną recesją.

Nowe dane pokazały ogromny wpływ Covid-19 na największą gospodarkę świata, ponieważ liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu o prawie 3 miliony.

Prawie jedna czwarta amerykańskiej siły roboczej występuje obecnie o jakąś formę świadczeń.

Na początku tego tygodnia prezes Rezerwy Federalnej USA ostrzegł, że ożywienie gospodarcze w Ameryce będzie prawdopodobnie wolniejsze niż początkowo oczekiwano.

Jerome Powell, przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej ostrzegł, że USA staną w obliczu powolnego i bolesnego procesu ożywienia gospodarczego bez dodatkowej pomocy ze strony rządu.

Jednocześnie oszacowano, że wysiłki rządu Wielkiej Brytanii w walce z pandemią koronawirusa wzrosły do 123,2 mld funtów.

Urząd ds. Odpowiedzialności Budżetowej oświadczył, że obecnie oczekuje, że roczne pożyczki będą równe 15,2% brytyjskiej gospodarki, przy czym głównym powodem tego wzrostu będą zwiększone koszty rządowego programu pomocowego.

Źródło

Skomentuj artykuł: